Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Sucho na vaší zahradě? Pomůže členitost terénu, stín a nenáročné rostliny

Sucho na vaší zahradě? Pomůže členitost terénu, stín a nenáročné rostliny

14.2.2022 - redakce Babinet.cz

Sucho, to je strašák, který v současné době dává zabrat ne jednomu zahrádkáři. Poslední roky prší méně a zásoby vody pomalu docházejí. Je tedy nejvyšší čas udělat něco pro to, aby na tom zahrádka byla v tomto roce lépe. Za prvé má smysl pořídit velké nádrže na vodu, do kterých si, až bude lépe, nachytáme dostatečné množství „dešťovky“ do zásoby tak, abychom měli čím zalévat.

fotografie: Unsplash

Členitost terénu

Další podstatnou a důležitou věcí je členitost terénu a dostatečné množství stínu. Jednoduše je zapotřebí, aby zahrádka byla rozdělená množstvím terásek, skalek a údolíček.

Velké, dlouhé pásy záhonů jsou také na škodu. Holá plocha přitahuje slunce, vysychá a rozpaluje se. Takže podobně jako když v městě stříhají trávníky na centimetr a ty jsou pak podobně horké jako budovy, budeme mít na zahrádce horké a rozpálené záhonky, které, pokud zalijete, jen zasyčí a voda bude ta tam.

Květiny je lepší pěstovat v pásech trávy a tak pospolu, aby na zahrádce bylo minimum ploch s holou hlínou. V zelených plochách lze pěstovat i zeleninu. Navíc když ráno a večer padá rosa, lépe se tam vysráží a rostlinky zalije.

Stín a méně náročné rostliny

Určitě pomohou také stromy nebo ozdobné keře, které poskytnou stín. Zahrádku je také vhodné doplnit jezírkem. Pokud budete kopat dostatečně hluboko, tak můžete narazit na spodní vodu, kterou se naplní, případně jej můžete udržovat vodou přivezenou. Nepočítejte s tím, že budete mít kdo ví jaký rybník, ale malé jezírko je pro ekosystém výhodný.

Zapomeňte na rostliny, které potřebují velké množství zálivky. Choulostivými rostlinami je třeba salát, květák nebo kedlubna. Volte méně náročnou zeleninu, která nepotřebuje dennodenně vodu.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip