Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Domácí rostliny mají pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Jakou úžasnou schopnost má obyčejný břečťan popínavý?

Domácí rostliny mají pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Jakou úžasnou schopnost má obyčejný břečťan popínavý?

10.2.2022 - redakce Babinet.cz

Rostliny a květiny dělají lidi šťastnějšími, to je vědecky prokázaný fakt. Dovedou potěšit jako dárek při speciální příležitosti, ale také zlepšit náladu v pochmurný den. Dokáží však toho mnohem víc. Mnohé z nich mají prokázané pozitivní účinky na lidské tělo i mysl.

fotografie: Unsplash

Vliv rostlin na mysl

Nejrozmanitější rostliny mohou mít obrovský vliv na lidskou mysl. Některé pomáhají už jen svým vzezřením, například orchidej, která má uklidňující vliv na oči. Superschopnosti jiných druhů se zase ukrývají v jejich vůni. To platí pro rozmarýn a levanduli. Rozmarýn svojí vůní pomáhá zlepšit paměť. Levandule má schopnost navodit pocit relaxace a ospalosti a hlubšího spánku. Tuto superschopnost mají i některé další domácí rostliny, například jasmín a gardénie. Zatímco gardénie povzbuzuje produktivitu, jasmín pomáhá proti napětí a stresu a zlepšuje spánek. Jasmín pomáhá zmírňovat napětí a zlepšuje kvalitu spánku, což vede k vyšší bdělosti a produktivitě během dne. Dalším pomocníkem na tomto seznamu je valerián, jehož kořen ve formě čaje nebo tinktury používal k léčbě nespavosti již starořímský lékař a filozof Galén.1

Vliv rostlin na tělo

V roce 1998 zveřejnila americká NASA studii prokazující, že rostliny skutečně pozitivně ovlivňují lidské zdraví.2 Některé prokazatelně zvyšují kvalitu vzduchu a usnadňují tak dýchání. Co musíte tedy udělat vy? Odpověď je jednoduchá: nastěhujte si je do ložnice!

Rostliny jako aloe vera nebo zelenec jsou totiž výjimečné svou obrácenou fotosyntézou. To znamená, že kyslík uvolňují v noci a ne přes den, a zároveň absorbují oxid uhličitý. Jsou tak fantastickým doplňkem do ložnice, protože Vám během spánku vylepšují kvalitu vzduchu v místnosti a ještě k tomu zachycují některé z chemikálií, které se uvolňují například z laku na nábytku. Je také prokázáno, že takové rostliny mají schopnost filtrovat některé z toxinů jako formaldehyd, trichlorethylen a benzen, které jsou součástí čistících prostředků a plastů běžně se vyskytujících v domácnosti.

Již zmíněný zelenec dokáže během dvou dnů odstranit ze vzduchu až 90% toxinů pouze tím, že je absorbuje. Kromě toho je mimořádně nenáročný na pěstování a roste velmi rychle. Lopatkovec, palma areca nebo bambus jsou zase velmi efektivní při zlepšování kvality vašeho okolí. Tyto rostliny čistí vzduch tak, že dokáží zlepšit jeho kvalitu až o 60% a vlhkost vzduchu dokáží zvýšit až o 5%.

Zvýšení vlhkosti vzduchu může pomoci v boji proti symptomům alergií nebo problémů s dutinami. Podle NASA je však absolutním šampiónem ve filtrování vzduchu a zachycování formaldehydu obyčejný břečťan popínavý.

 

zdroje:

1 http://www.naturallivingideas.com/12-plants-for-your-bedroom-to-help-you-sleep/
2 https://www.healthline.com/health/air-purifying-plants#Benefitsofplants2

https://www.shopalike.cz/skryte-superschopnosti-rostlin/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip