Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vánoční hvězda odolává a narostly jí nové lístky. Jak se o ni dál starat

Vánoční hvězda odolává a narostly jí nové lístky. Jak se o ni dál starat

31.1.2022 - redakce Babinet.cz
Každý rok vám vánoční hvězda uschla a opadala? Mnohdy ještě před štědrým večerem? Letos ale odolává a narostly jí nové lístky? Možná nevíte, co si s touto krásnou vánoční květinou počít, aby vydržela napořád. Dáme vám zaručené tipy, které vaši hvězdu zachrání.

fotografie: Pixabay

Postupy jsou dva. Zajděte do obchodu, kupte prostorný květináč a hlínu na přesazování. Hvězdu poté doma pěkně přesaďte. Na dno květináče nasypte trochu zeminy, poté do ní dejte rostlinku a opět ji zasypte zeminou, přitlačte, řádně zalijte a nechte ji být. Časem se ukáže, jestli váš zásah přežila.

Po pár týdnech, kdy už pouští nové lístečky je možné hvězdu pěkně přihnojit. Nejspíše zakořenila, a to nejhorší máte za sebou.

Seříznutí

Tuto variantu doporučují květináři také. Je však poměrně brutální. Po odkvětu květinu vezmeme a seřízneme na cca 10 centimetrů. Z oddenku začne vytékat bílá tekutina, něco jako mléko z pampelišky. To zastavíme tím, že ji celou namočíme do teplé vody. Případně to lze udělat plamínkem zápalky či svíčky.

Poté ji umístíme na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a měli bychom mírně omezit zálivku.

A co dál?

Ať už použijete variantu, která se vám líbí více, tedy přesazení, nebo zmlazení rostliny, po „zmrzlících“ ji můžete začít dávat ven, na balkon, na terasu nebo za okno. Hodí se také k pěstování v zimní zahradě.

Nikdy ji nesmíme příliš mnoho zalévat, protože pak shazuje listy a zůstává holý stonek, což není moc pěkné.

Čtyři týdny před Vánoci, tedy na začátku adventu začíná nejdůležitější období, připravujeme ji na kvetení.  Hvězdě začneme omezovat světlo. Naše babičky jí často zavíraly do skříně, ale až takový zásah potřeba není. Postačí, pokud jí vždy v pozdním odpoledni zakryjete dvojitým novinovým papírem a necháte květinu v plné tmě. Po osmé ranní pak odkrýjte. To nám má zaručit, že hvězda rozkvete a zčervenají jí listy.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda - pryšec nádherný .- euphorbia pulcherrima, ve spojených státech je také známá jako poinsettia. Jedná se o rostlinu z čeledi pryšcovitých. Svůj původ má v horkém Mexiku. Dneska existují různé barevné variace, ale přesto je nejznámější v červeno-zelené variantě. Určitě je potřeba dát pozor, pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky, je totiž jedovatá. Právě její zbarvení z ní udělalo určitý symbol Vánoc.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip