Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Ústecký kraj  /  Zrestaurovaný zámek Peruc býval v majetku lapků a je znám díky pověsti o Oldřichovi a Boženě

Zrestaurovaný zámek Peruc býval v majetku lapků a je znám díky pověsti o Oldřichovi a Boženě

27.1.2022 - redakce Babinet.cz

Městys Peruc v okrese Louny je asi všem dobře znám ze školních lavic zejména díky pověsti o Oldřichovi a Boženě. Od 1. července 2020 se po dlouhé pětileté rekonstrukci otevřel veřejnosti také nádherně zrestaurovaný zámek Peruc.

Na místě dnešního zámku stál ve 12. století hrad, který byl v majetku Hroznatovců. Od konce 13. století byli majiteli potomci Bořity z Radhoště. Koncem 14. a začátkem 15. století pak byl hrad v majetku Pětipeských z Krásného Dvora, dle pověstí prý proslulých lapků.

foto: Petr Matura

Důležitým mezníkem je rok 1673, kdy zámek zakoupil rod Ledeburů. Ti nechali původně renesanční zámek přestavět na raně barokní. O přestavbu se tehdy zasloužil známý stavitel Antonio Porta.

Za hraběte Kašpara Benedikta z Ledeburu získal zámek dnešní rokokový vzhled. Přestavba proběhla mezi lety 1763 - 1765 a stavitelem byl Josef Jäger. Z této doby pochází zejména  reprezentativní schodiště s nádhernou sochařskou výzdobou od Ignáce Františka Platzera.

Posledními šlechtickými majiteli zámku byli Thunové, kterým byl na základě Benešových dekretů zámek zabaven. Do roku 1952 byla část zámku propůjčena malíři Emilu Fillovi, který zde tvořil. Od roku 1958 se zde nacházela Fillova pamětní síň.

foto: Petr Matura

Zámek v průběhu let chátral a po revoluci jej získala obec, která zámek prodala majitelům, jež se o něj nestarali. Až v roce 2015 ho získal nový majitel, který zámek konečně zpřístupnil veřejnosti. Podle informací průvodce však budou práce na zámku trvat ještě další tři roky a postupně budou zpřístupňovány další místnosti.

Na zámku si můžete prohlédnou bohatou sbírku obrazů, zrestaurovaná původní kachlová kamna a pokochat se i zrestaurovanou freskovou a štukovou výzdobou. S návštěvou neváhejte, neboť na podzim budou na zámku opět pokračovat rekonstrukce.

Pouze několik kroků od zámku v zámecké zahradě můžete navštívit další zajímavost. Tou je barokní sýpka z konce 18. století, ve které se dnes nachází Muzeum české vesnice. Můžete zde nalézt předměty, jež naši předci denně používali. Zajímavé jsou také hasičské vozy nebo dobové školní lavice.

foto: Petr Matura

Po návštěvě muzea nezapomeňte dojít k Boženině studánce. Ta se nachází hned pod zámkem a je upravena do pseudogotické podoby. Právě zde se měl setkat kníže Oldřich a krásná pradlena Božena Křesinová, do které se Oldřich, ač ženat, na první pohled zamiloval. Dojít k tomu mělo přibližně kolem roku 1002.

Kníže Oldřich se svou první ženou neměl žádného potomka, ze svazku s Boženou se však narodil syn Břetislav I. Tomu byl často předhazován nedostatečně urozený původ, proto se v dospělosti rozhodl, že jeho potomci budou mít za matku jednu z nejurozenějších žen tehdejší Evropy. Tou byla Judita (též Jitka) ze Schweinfurtu, dcera bavorského velmože, markraběte z Nordgau Jindřicha, kterou Břetislav unesl z kláštera a pojal ji za manželku.

Dalším místem, o němž se vypráví stejná pověst Oldřicha a Boženy, je takzvaný Oldřichův dub. Ať je to s pověstí jakkoliv, tento památný strom je chráněný a jeho stáří se opravdu odhaduje na 1000 let. Dub je asi 31 metrů vysoký a dutý, obvod stromu je úctyhodných 760 cm. Oldřichův dub se objevuje také již v Dalimilově kronice.

V okolí lze navštívit ještě celou řadu dalších zajímavých míst, jako je například nedaleký zámeček Pátek, který se rovněž pomalu začíná otevírat veřejnosti.

 

Napsal Petr Matura

zdroj: peruc.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz