Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Hromnice příští týden ukončí vánoční období. Jaké zvyky se v tento den udržovaly

Hromnice příští týden ukončí vánoční období. Jaké zvyky se v tento den udržovaly

26.1.2022 - redakce Babinet.cz

Do kostelů lidé přinášeli svíce k vysvěcení, které pak nazývali "hromničky". Měly chránit úrodu před hromobitím a dům před neštěstím. Báby kořenářky jimi dokonce léčily. Dávaly je do rukou nebo křížem pod krk nemocnému. S rozžatými svícemi symbolizujícími očistu se obcházely i včelí úly. O Hromnicích se nemá pomlouvat, klít, tancovat, ani žertovat. Podle lidové pověry by hospodyně neměly brát do rukou jehlu, aby nepřitáhly na stavení blesk. Naopak v pohanských dobách byly Hromnice spojeny s bujnými oslavami jako předzvěstí jara.

fotografie: Pexels

"Na Hromnice o hodinu více" ...

Hromnice patří k církevním svátkům s pevně stanoveným datem, slaví se přesně 40 dnů po narození Páně (25.prosince), tedy 2.února. Je to také den, kdy končí tzv. "vánoční" období, mimo jiné se sklízejí betlémy. Otevírá se  období roku, které vrcholí veselým masopustem. Jejich název je pevně spjat se strachem našich předků z blesků a hromů a se svíčkami, které symbolizovaly ochranu před hromy a blesky - tzv. hromničkami.

Jisté je, že asi jedno z nejznámějších přísloví, které je uvedeno hned na začátku, si uvědomujeme úplně všichni. Ano, je to poznat, den se prodlužuje a my spolu s delšími dny už také toužebně vyhlížíme jaro. A zcela oprávněně, neb další známé přísloví totiž praví, že "Na Hromnice si musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout". A ptáčci - to je přece symbol jara. Jara, které nás povzbudí a odežene chmury a nemoci.

.... a další pranostiky k Hromnicím

  • dyž na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
  • Na Hromnice jasná noc – bude mrazů ještě moc.
  • Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
  • O Hromnicích je hospodáři milejší vlk na dvorku, nežli slunce na obloze
  • Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
  • Zelené Hromnice – bílé Velikonoce.
  • Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.

Zachovávání tradic má jednu výhodu - z jedné oslavy se přechází do druhé. Bohužel v dnešní době rychlého životního tempa není na tradice tedy oslavy čas.

napsala Hana Formánková

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hromnice_(svatek)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip