Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolesti zad mohou mít různé příčiny. Faktory hledejte i v nesprávném životním stylu

Bolesti zad mohou mít různé příčiny. Faktory hledejte i v nesprávném životním stylu

23.1.2022 - redakce Babinet.cz

V dnešní době stále roste výskyt bolestí zad, a to ve stále nižším věku. Podobně jako u jiných problémů i zde existuje určitá náchylnost ke vzniku bolestí zad.

fotografie: Freepik

Bolesti zad mohou mít různé příčiny

Na vzniku bolestí zad se podílejí na straně jedné faktory dědičné a na straně druhé faktory životního stylu. Základ vzniku bolestí zad nacházíme již v dětství a v dospívání. Nedostatek pohybu, sportu, nesprávné zatěžování páteře ve školních lavicích, nevhodná obuv, to vše se může už v mládí podepsat na vaší páteři.

Uvažuje se i o možném negativním vlivu časného postavování dítěte a pokusů o chůzi. V dospělosti je u celé řady povolání jednostranné a monotónní zatěžování páteře stereotypními pohyby. Nesmíme zapomenout ani na vyloženě špatný vliv sedavého zaměstnání, které přispívá k oslabení páteřních svalů (svalového korzetu).

Mezi časté problémy patří krční páteř

Vše je dáno současným životním stylem. Nejčastější příčinou bolesti zad je nesprávně držení těla. Ne nadarmo mluvíme o takzvané civilizační chorobě. Vadné držení těla si totiž způsobujeme sami. Přes den trávíme pracovní dobu nejčastěji u počítače a někteří z nás se od něj nedokážou odtrhnout ani doma ve volném čase. „Zírání do obrazovky a ťukání do klávesnice způsobuje takzvaný husí krk, tedy předsazení brady směrem dopředu. To může v důsledku způsobit i změnu v pozici krčních obratlů a vyhřeznutí plotýnky. Silná, ostrá bolest a omezení pohyblivosti je v tu ránu na světě,“ vysvětluje MUDr. Václav Cikánek. Bolesti v krční a šíjové oblasti páteře, které souvisí zejména s polohou hlavy a horních končetin při práci (možné příčiny: nevhodně umístěný monitor, nevyhovující židle, špatné držení těla)

Jaká jsou doporučení při bolestech zad?

Lidé trpící bolestmi zad by se měli bránit příliš pohodlnému životu a snižující se tělesné aktivitě. S jednostranným přetěžováním páteře v některých povoláních (horníci, zubaři, číšníci) by se pacienti měli vyrovnávat pomocí kompenzačního tělocviku (to znamená procvičení těch částí těla, které nejsou při práci zatěžovány, a tak nastolit rovnováhu mezi svaly).

Pro páteř není také dobré dlouhé vysedávání u televize nebo časté používání auta jako dopravního prostředku nahrazujícího chůzi. Tedy aktivnější a zdravější životní styl. Ze sportovní činnosti je vhodná chůze po měkkém terénu a plavání, především naznak.

Bolest může souviset is psychikou

Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů, krátkých extenzorů šíje, ve svalech se tvoří na dotek nepříjemné trigger pointy (spouštěcí body, ve kterých sval ztrácí elasticitu a poddajnost, zhoršuje se jeho prokrvení), které bývají zdrojem bolesti.

Na bolest zad a šíje je nejlepší prevence. Nepodceňujte pravidelné cvičení a protahování. Pokud máte sedavé zaměstnání, myslete na to, že minimálně každé dvě hodiny byste si měli vyhradit „protahovací pětiminutovku“. Vstaňte od stolu, projděte se po místnosti, zakružte hlavou a ulevte namáhané šíji a ramenům.

Obecná doporučení pro lidi s bolestivými zády nebo bez bolestí jsou:

  • správný způsob držení těla ve stoje a při chůzi (hlava, krk a hrudník v jedné ose, měkká a elastická obuv)
  • správné držení těla vsedě správný způsob zdvihání a držení břemen (předmět zdvihat z podřepu, využívat batohů na záda)
  • správná poloha těla při spánku (spát na měkkém lůžku s tvrdým podkladem, pouze jeden pružný malý polštářek, lépe spát na zádech či boku než na břiše ( Pakliže jste zvyklí spát na břiše, musíte mít logicky hlavu natočenou na jednu stranu. Když ještě nespíte, je to celkem v pořádku, stále tak poskytujete krční páteři nějakou oporu. Ale když usnete „natvrdo,“ dojde nepřirozenému zalomení hlavy. Proto se ráno budíte s bolestmi krku a hlavy. Pokud to půjde, spěte raději na boku a na speciálním polštáři z paměťové pěny, který poskytne krční páteři náležitou oporu.))

 

Zdroj: VFN Praha, rehabilitační oddělení

  •  

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip