Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nevejdete se do kozaček? Pomohou vám kompresní punčochy

Nevejdete se do kozaček? Pomohou vám kompresní punčochy

15.1.2022 - redakce Babinet.cz

Jen těžko hledat ženu, která by v zimním botníku neměla alespoň jedny kozačky. Jsou praktické, pěkné a na zimu ideální. Mnoho žen ale každoročně obíhá obchody a hledá takové, které by zapnuly přes lýtko. Je vám to povědomé? Patrně máte problémy se žílami a otok je jedním z projevů.

fotografie: Depositphotos

Tzv. „syndrom těsných kozaček“ se objevuje u žen, ale i u mužů, kteří bojují s otoky, a to zejména v létě nebo v přetopených místnostech. Vlivem tepla se roztáhnou žilní stěny a žilní chlopně, které vrací krev zpět k srdci, tuto činnost nestíhají, protože jsou příliš daleko od sebe. Část krve tedy protéká dolů. Zdravá žíla se s tím popasuje a na zlepšení otoků stačí studenější sprcha nebo si dát nohy nahoru a nechat je trochu odkrvit. Ráno tito lidé vstávají bez otoků a nemusí příliš mnoho řešit. Jenže ti, co trpí žilním onemocněním, už se s jistými otoky probouzí a během dne se ještě zvětšují.

Kompresní punčochy mají obrovský efekt

V zimě se u spousty žen žilní nedostatečnost projevuje třeba tím, že se nevejdou do kozaček. Co s tím? Zimní měsíce jsou ideální na nošení kompresních punčoch. Ačkoliv se velice obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je nedávná studie z roku 20191, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení a u mnohých kleslo chronické žilní onemocnění do nižšího stadia. Skokové zlepšení bylo znatelné u vyšších stadií, která se projevují právě otoky.  Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami, což jsou počáteční projevy. Žilní onemocnění je progresivní a bez toho, abyste jej řešili, se bude zhoršovat. Kompresí můžete vývoj výrazně zbrzdit. „Pokud má pacient chronické žilní onemocnění, stávají se s lékařem doživotními partnery. My můžeme toto onemocnění přibrzdit, zpomalit progres, ale trvale vyléčit ne,“ varuje angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze.

 
 

JAK SE VYVÍJÍ CHRONICKÉ ŽILNÍ ONEMOCNĚNÍ?

Chronické žilní onemocnění má několik stadií. Noha je nejprve napjatá, bolí a tíží. Mohou se projevit i křeče (počáteční varování). Nahromaděná krev časem roztáhne žílu tak, že je viditelná na povrchu kůže jako metlička (1. stadium) a později jako křečová žíla (2. stadium). Dalším projevem progrese bývají otoky (3. stadium), které se vždy v horku a v létě zhoršují. Při ignoraci projevů se začne měnit zbarvení kůže (4. stadium) kolem slabých a nemocných žil. To už je výrazně zasažená i okolní kožní tkáň a zánět se dostává od nemocné žíly až k povrchu kůže. Horní vrstva pokožky zatím není poškozená, proto jde o zavřený bércový vřed (5. stadium). V okamžiku, kdy kůže praskne, jde o otevřený bércový vřed (6. stadium).

Chronické žilní onemocnění je dědičné. Po předcích se ale dědí pouze dispozice ke vzniku. Je to spíše životní styl a přístup k léčbě, které ovlivňují, zda nemoc zůstane v počátečních stadiích nebo dojde až do nejhoršího stadia. Progres onemocnění zpomalíte užíváním venofarmak (léky, které posilují žilní stěnu) v kombinaci s nošením kompresních punčoch a úpravou životního stylu.

 

Kompresní terapie pomáhá na otoky, bolesti nohou a noční křeče

Kompresní punčochy snadno schováte pod kalhoty nebo právě do kozaček, do kterých se díky nim časem lépe vejdete. Jen si představte tu parádu, až jednou vejdete do prodejny a nebudete muset vybírat pouze ze speciálních modelů určených pro široká lýtka. Punčocha funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se neusazovala v dolních končetinách a neroztahovala žilní stěny. Kromě otoků zmírňuje kompresivní terapie pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Další informace a rady lékařů najdete i na www.zilniporadna.cz

Zajděte si k lékaři. Poradí s kompresí a předepíše i léky

Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný. V takovém případě by byla ztráta času je nosit. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, která třída je pro vás vhodná, aby mělo nošení v zimních měsících smysl.  Může vám je totiž rovnou i předepsat a díky tomu vám punčochy pojišťovna částečně proplatí. Stejně tak vám lékař může doporučit a předepsat léky na žíly (venofarmaka), které jsou při léčbě nezbytné.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy 

  1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele. 
  2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty. 
  3. Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá. 
  4. Sundejte všechny šperky z rukou. 
  5. Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch. 
  6. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty. L

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip