Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Péče o vlasy v nadcházejících chladných měsících. Neustálé nošení pokrývek hlavy jim nedělá dobře

Péče o vlasy v nadcházejících chladných měsících. Neustálé nošení pokrývek hlavy jim nedělá dobře

11.10.2023 - redakce Babinet.cz

V chladných měsících věnujeme většinou maximum péče své pleti, kdy se o ní snažíme starat a podpořit její stav, aby na ní sychravé počasí nezanechalo neblahé stopy. Na co ale často zapomínáme, jsou naše vlasy. I ony totiž v tomto čase trpí a zaslouží si hýčkání, detoxikaci a dodání živin a vitality. Ne náhodou nám právě nyní mohou více padat, začít se více mastit, působit nezdravým dojmem nebo se výrazněji třepit a lámat. Pozdní podzim a zima je skutečně hodně ovlivňuje, a i když máme třeba pocit, že je chráníme třeba tím, že se je snažíme schovávat pod čepici, často je opak pravdou. Ani neustálé nošení pokrývek hlavy jim nedělá dobře, jak se může na první pohled zdát. Je proto vhodné jim právě nyní dopřát správnou péči, aby byly zářivé, svěží, a především působily zdravě a byly plné života. Ne nadarmo se říká, vlasy koruna krásy!

foto / Freepik

O tom, že je pleť třeba v tomto čase chránit a ošetřovat většinou víme, nebo máme alespoň základní povědomí jak na to. S vlasy už je to trochu komplikovanější. Jednak se o nich příliš často nemluví a nepíše, nejsou úplně módním tématem, a tak často žijeme v omylu a nevědomosti, že jim vlastně nic neschází. Jejich nadměrné vypadávání považujeme za relativně normální a odpovídající ročnímu období. Nezdravý vzhled často maskujeme nejrůznějšími barvami a barvícími šampony, takže mnohdy ani nemáme šanci, jako laici, skutečné problémy odhalit. A nakonec, i lámavé a roztřepené vlasy přičítáme častému barvení. Pokud však chceme, aby naše vlasy vypadaly, že jsou v dobré kondici, bez ohledu na to, zda si je barvíme, pečujeme o ně jen doma nebo pravidelně navštěvujeme kadeřnické salóny, je třeba péči o ně nepodceňovat. Navíc právě vhodně zvolná domácí péče, doplněná alespoň jednou za čas péčí u profesionálů by měla být základem.

Proč je třeba vlasům dopřát péči a co vše je v zimně trápí? Seznamte se se základními informacemi i tipy na vhodnou péči, aby vaše vlasy byly skutečně koruna krásy.

Jak vlasy trápíme…

Na cílenou péči o vlasy v zimním období, se často zapomíná. Během chladných měsíců trpí prakticky úplně stejně jako naše kůže. Jsou vystaveny nepřízni počasí a vnějším vlivům, nejhůře na ně působí mráz, ten je narušuje nejvíc, také smog a změny teplot. V sychravých dnech mohou být vlasy krepaté a zplihlé. To vše vlasy samozřejmě zatěžuje, oslabuje a narušuje i jejich strukturu. Navíc vlasy sice často schováváme pod čepici, ale většinou je tam neschováme celé, takže část trpí dál a ta co je pod čepicí se zase zapaří a může vzniknout problém s lupy, nebo nadměrným maštěním. Nicméně je jasné, že bez čepice se vždycky neobejdeme a určitě by nebylo dobré bez ní chodit.

Nakonec to, že naše vlasy nejsou v ideální kondici lze často poznat už pouhým okem. „Vlasy jsou viditelně bez života, nemají žádný tvar, rychle se mastí, popřípadě po umytí rychle ztratí svůj objem. Větší míru maštění vlasů můžeme většinou zaznamenat od pokožky hlavy, což je také dalším signálem, že jim nošení pokrývky hlavy nedělá příliš dobře. Doma barvené vlasy dokonce někdy vnějšími vlivy prostředí a nesprávnou péčí rychle ztrácí svoji barvu, lesk a působí nezdravým, až neupraveným dojmem,“ vysvětluje kadeřnice Jaroslava Čermáková.

Jak na správnou péči

Suché vlasy jsou tak ještě více vysušovány a mají větší tendenci k roztřepení a lámání. Je potřeba dodat jim výživu, výživný šampon, hydratační masky, vlasový olejíček, nebo sérum. Je dobré používat i bezoplachovou péči. Tu je dobré aplikovat jen do délek, ne k hlavě. Opatří vlasy neviditelným ochranným filmem. Po umytí buďte k vlasům šetrné i ručníkem, žádné drhnutí.  Pozor při sušení, nepoužívejte příliš teplý vzduch. Pokud už musíte vlasy žehlit, či kulmovat, dělejte tak pouze pro nějakou příležitost a používejte vždy termoochranný přípravek.

Mastné vlasy se zase rychleji mastí, pod čepicí se může pokožka hlavy zapařit, přemnoží se kvasinky a lupy jsou tady. Cíleně používejte produkty pro mastné vlasy, kondicionér nedávejte na pokožku hlavy. Pokud jde o lupy, hned při prvních příznacích proti nim použijte šampón. Při mytí vlasů nedrhněte pokožku hlavy příliš.

Kudrnaté vlasy bývají zároveň i suché, na ty je potřeba velmi výživné přípravky, ideálně hydratační a cíleně pro kudrnaté vlasy. Snesou vlasový olej i několikrát denně. Po umytí vlasy ručníkem spíše vymačkávejte a pak češte hřebenem s širokými zuby.

Všem typům vlasů, krátkým i dlouhým, je nezbytné dopřát trochu hýčkání. „Ideální jsou například různé balzámy a zábaly. Zkuste se věnovat hlavně složení, ať je v nich co nejméně chemických složek, vyhnete se tak elektrizujícím vlasům i třepení. Nezanedbávejte ani jídelníček, kvalitní a pestrá strava se odrazí i na vašich vlasech, klidně doplňte s nadcházející zimou i vitamíny, jistě v lékárně najdete pár vhodných preparátů, které jsou přímo určeny k výživě vlasů. A to vše proto, aby vaše vlasy opět mohly získat vitalitu a mohly působit zdravým dojmem plným života. Vhodné je ale především dbát na důkladnou péči, jak doma, tak ji kombinovat s profesionálního péčí z rukou odborníka. V domácím prostředí a sami sobě totiž na při maximální snaze nedokážeme udělat skutečně kvalitní zábal nebo masku, už jen proto, že si na vlasy 100% nevidíme a často tak přípravky aplikujeme téměř po slepu,“ popisuje Jaroslava Čermáková z Kadeřnictví v zahradě.

A víte, že vlasy by se měly mýt dvakrát? Prvně z nich smyjeme nečistoty, následně může působit šampon.

Taky nechoďte spát s mokrými vlasy, není ani vhodné s nimi chodit ven. Jsou v tu chvíli otevřené a nejzranitelnější. Šetrně je vždycky vysušte.

Vlasy češte s citem, začněte od konců a po částech. Pokud máte dlouhé vlasy, které nosíte v gumičce, zvolte takovou, aby vlasy nelámala.

Kdy se svěřit do rukou profesionála…

I v případě, že nepotřebujeme vlasy barvit, je vhodné dopřát jim regenerační rituál, právě z rukou profesionálů, kteří sice teď nemohou přijímat zákazníky ve svých salonech, ale mohou je navštěvovat přímo v jejich domovech.

I malé zastřižení konečků vlasy velmi oživí. Nemluvě o kvalitním střihu, který usnadní úpravu vlasů každý den. Můžete si dopřát i masáž pokožky hlavy, i to některé salony mají v nabídce. Péči z rukou profesionála je pak vhodná alespoň jednou za dva měsíce zopakovat, abychom měli jistotu, že jsme pro vlasy udělali skutečně maximum. Při barvení vlasů je také vhodné se svěřit se odborníkovi, který rovněž nejlépe poradí, jak se o vlasy starat. Každý vlas má specifické požadavky na péči, nelze udělit univerzální radu. Věřte, že správnou a cílenou péčí se dokáže stát z každými vlasy zázrak…

napsala Lenka Netušilová

zdroj: článek byl připraven ve spolupráci s kadeřnicí  Jaroslavou Čermákovou z Kadeřnictví v zahradě.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz