Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kaktusy a sukulenty vyžadují péči celý rok. Jejich pěstování ale není složité

Kaktusy a sukulenty vyžadují péči celý rok. Jejich pěstování ale není složité

10.1.2022 - redakce Babinet.cz

Kaktusy a všeobecně sukulenty jsou velmi rozšířené a oblíbené rostliny. Jejich pěstování navíc není až tak náročné. Pojďme se na jejich celoroční péči podívat blíže.

fotografie: Freepik

Na kaktusech je zajímavé, že chtějí v každém ročním období něco trochu jiného. V létě a na podzim se jim bude líbit, když je umístíte ven na sluníčko, do zahrady nebo na balkon. V zimě zase chtějí klid, odpočinek a jen velmi malou zálivku.

Jarní péče

Nyní, když se blíží jaro, bychom měli s ročním rituálem péče začít. Všechny kaktusy vezměte a přeneste do tepla. Ideální je postavit je na jižní, západní nebo východní okno, aby měly co nejvíce přísunu slunečních paprsků. Tak se budou pěkně pomalu probouzet. Jakmile se objeví zelení vrcholek či nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou, cca 50 stupňů Celsia.

Poté jim dopřejeme teplotu nad 18 stupňů a zaléváme je jen jednou maximálně dvakrát týdně.

Letní péče

V létě by nás měly naše kaktusy odměnit pestrobarevnými květy. Během největších veder pak přestanou růst a nepotřebují žádnou zálivku. Nepřijmou ji. Zaléváme tedy jen velmi opatrně. Dobré bude, pokud je vystrčíme ven, každopádně by ale měli být pod stříškou, kdyby přišel prudký déšť. Na přelomu července a srpna kaktusy nezaléváme vůbec.

Podzimní péče

Podzim je pro kaktusy příprava na zimu. Snižujeme jim zálivku a před příchodem chladného počasí je opět nezaléváme vůbec. Takže na přelomu listopadu a prosince jim dáme 14 dní oraz.

Zima

V zimě kaktusy potřebují teplotu asi 8 až 12 stupňů Celsia. Dobré je světlé stanoviště. Nezaléváme je. Čím vyšší je teplota v místnosti, tím slunnější stanoviště jim musíme zvolit.

Kaktusy lze přesazovat v každé roční době. Ideální je ale pozdní léto. Substrát mícháme s pískem jedna ku jedné. Na přesazování si vždy berte silné rukavice. Samozřejmě, každý sukulent má pak své zvláštnosti a potřeby. U každého druhu je pak zapotřebí tyto rozdíly nastudovat. S naším návodem se ale o své rostliny určitě dobře postaráte.

Další sukulenty

Co se týče péče o další sukulenty, jako je třeba velmi oblíbení zamiokulkas nebo aloe vera, tak je to velmi podobné. Ani další sukulenty kupříkladu nepotřebují kdo ví jakou zálivku. Pokud jste tedy zapomnětlivý a vaše květiny trpí, pak si určitě pořiďte sukulenty.

Druhou skvělou výhodou sukulentů je, že se v nich obvykle nedrží moc prachu, tedy jsou celkem vhodné i pro alergiky.

Sukulenty máme vždy na světle, ideální je východní či západní okno. Při nadměrném slunečním svitu ale riskujeme, že se listy spálí a budou se na nich dělat fleky, takže na to pozor. Při nedostatku světla neprospívají. Květiny budou bledé a mohou uhynout.

Substrát používáme stejný jako pro kaktusy. Takže musíme kombinovat zeminu s pískem jedna ku jedné. Květináč vždy volte s dírkou, ať přebytečná voda odtéká do misky.

Zálivku provádíme tak jednou za týden. V zimě jednou za tři týdny. Sukulenty ale většinou vydrží, i když se na ně tak trochu zapomene.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip