Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně pečovat o spodní prádlo, aby vydrželo dlouho pěkné

Jak správně pečovat o spodní prádlo, aby vydrželo dlouho pěkné

16.11.2021 - redakce Babinet.cz

Spodní prádlo bývá vyrobeno výhradně z jemných materiálů, které se mohou nevhodným zacházením snadno poškodit. Pokud tedy chcete, aby vaše spodní prádlo zůstalo jako nové co možná nejdéle, je třeba mu věnovat zvláštní pozornost a péči. Jak tedy správně pečovat o spodní prádlo, abyste předešli nevratnému poničení? 

fotografie: Pexels

Na samotný začátek je zapotřebí zmínit, že námi níže uvedené rady jsou spíše všeobecné, vždy byste se ideálně měli řídit informacemi od výrobce, které bývají uvedené na štítkách, cedulkách a etiketách. I když se sice nejedná o příliš zábavné čtení, právě na cedulkách totiž bývají uvedeny ty nejpodstatnější informace k péči o daný kousek spodního prádla z daného materiálu. Rozhodně se proto vyplatí si je důkladně prohlédnout.

Jak správně pečovat o spodní prádlo? 

Jak tedy ideálně prát a sušit jednotlivé kousky spodního prádla?

 • Podprsenky
 • Trenky, boxerky a kalhotky
 • Ponožky
 • Punčochy a punčocháče

Podprsenky 

Před praním je ideální vložit podprsenku do speciálního ochranného síťovaného sáčku nebo do kulatého pouzdra, které si můžete zakoupit v kamenných obchodech či na internetu. Tyto sáčky a pouzdra zajistí, aby se kostice, krajky a výztuže košíčků nikterak neponičily. 

K praní podprsenek z jemných materiálů doporučujeme používat tekutý prací prášek, a naopak se vyvarovat používání nejrůznějších aviváží. Pro praní podprsenek v pračce vždy volte šetrný prací program s maximální teplotou vody 30 °C nebo je vyperte ručně. Podprsenky nikdy nesušte v sušičce na prádlo

Trenky, boxerky a kalhotky

Kromě podprsenek se doporučuje prát v ochranných sáčcích i spodní prádlo, jako jsou například kalhotky, boxerky nebo slipy

Co se týče konkrétních teplot a pracích programů, tak se snažte řídit radami, které jsme již zmiňovali výše. Tedy, detailně si prostudujte konkrétní štítky a etikety. Například takové krajkové spodní prádlo a spodní prádlo z umělých vláken (funkční kalhotky a podobně) se doporučují prát na maximálně 30 °C. Pokud plánujete prát bavlněné spodní prádlo, můžete ho prát i na 60 °C, ale běžnějších 40 °C se považuje za vhodnější. 

fotografie: Pexels

Ponožky

Ponožky vždy roztřiďte podle barev. Díky tomu snadno docílíte dlouhodobé barevnosti ponožek. Pokud byste opakovaně prali černé ponožky s těmi světlejšími, mohli byste světlé ponožky velmi rychle znehodnotit. Barevné ponožky otáčejte naruby, čímž zabráníte nechtěné ztrátě jejich barevnosti a sytosti.

Stupeň teploty vody pro praní se u ponožek liší podle druhu ponožek. Klasické a funkční ponožky perte ideálně na 40 °C. Termo ponožky se doporučují prát maximálně na 30 °C.

Punčochy a punčocháče

Kromě podprsenek, krajkových kalhotek a trenek z jemného materiálu doporučujeme prát v ochranných pouzdrech i punčochy a punčocháče. Snadno tak předejdete zatrhnutí či zamotání do prádla, které by mohlo vést k vytahání či roztržení punčoch.

Punčochy a punčocháče perte bez obav na 30 °C, ale nesušte je v sušičce.

Perfektní péče o spodní prádlo

Na závěr dnešního článku jsme si pro vás připravili souhrn těch nejdůležitějších rad a potřebných informací, které je dobré o praní spodního prádla vědět.

Chcete-li, aby vaše spodní prádlo vydrželo krásné co nejdéle, vždy:

 • pečlivě třiďte spodní prádlo podle barev
 • spodní prádlo perte ideálně v ochranných síťovaných sáčcích
 • volte vhodnou teplotu a prací program
 • pečlivě vybírejte vhodné prací prostředky pro praní spodního prádla
 • vyhýbejte se sušení spodního prádla v sušičce na prádlo
 • upřednostňujte šetrné praní v ruce
 • čtěte důkladně cedulky a štítky od výrobce

napsala Dana Klementová

zdroj: redakce, trenyrkarna.cz/blog/jak-se-starat-o-spodni-pradlo-n1024

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz