Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Žlučníkové kameny patří mezi nejčastější choroby středního věku. Jak toto bolestivé onemocnění vzniká?

Žlučníkové kameny patří mezi nejčastější choroby středního věku. Jak toto bolestivé onemocnění vzniká?

30.10.2023 - redakce Babinet.cz

Žlučníkové kameny (nebo také žlučové kameny), jak už název napovídá, se vyskytují hlavně ve žlučníku. Onemocnění patří k nejčastějším onemocněním vyššího věku. Žlučníkové kameny mohou zůstat po celý život nepovšimnuty, ale mohou způsobit i velmi bolestivý stav nazývaný žlučníková kolika.

foto / Freepik

Jak žlučníkové kameny vznikají?

Žlučník je menší dutý váčkovitý orgán, jehož hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, čímž usnadňuje trávení potravy, zvláště tuků. Pokud se žluč stane příliš koncentrovanou, začnou látky v ní obsažené shlukovat a krystalizovat. Na vzniklé krystalky se pak přichytávají různé látky a dohromady tak vytvoří tvrdé oválky. Kameny jsou různě velké a liší se jak tvarem, tak i barvou. Cholesterolové kameny se vyskytují nejčastěji, vytvářejí se v důsledku zvýšené koncentrace cholesterolu ve žluči, jsou žluté barvy a obvykle velké asi jako třešeň. Kameny pigmentové jsou vzácnější. Vznikají zkrystalizováním bilirubinu, žlučového pigmentu – barviva, které dává kamenům černou nebo hnědou barvu.

Rizikové faktory

Nejčastější jsou špatné stravovací návyky (strava bohatá na cholesterol, chudá na vlákninu), obezita, nesprávný pitný režim a všudypřítomný stres. Ženy trpí na žlučníkové kameny více než muži. Roli zde hrají ženské pohlavní hormony a jejich zvýšená koncentrace. Riziko je ještě vyšší u uživatelek hormonální antikoncepce a u žen v těhotenství.

Žlučníkové kameny se nejčastěji projevují ve dvou formách: tzv. dyspeptické a kolikové. V případě dyspeptické formy trpí člověk nadýmáním, plynatostí, průjmy, bolestmi břicha, říháním či pocitem plnosti. Pokud žlučníkové kameny zůstanou v této fázi neléčené, může nastat forma koliková. Ta spočívá v častých velmi silných bolestech pod pravým žeberním obloukem vystřelujících až pod pravou lopatku. Bolest je provázena zvracením, zrychleným tepem (tachykardie), zrychleným dechem (tachypnoe), poklesem krevního tlaku (hypotenze) a celkovou schváceností.

Diagnostika, vyšetření, metody léčby

Přítomnost žlučníkových kamenů lze snadno zjistit a to pomocí ultrazvuku. Jejich léčba se pak odvíjí zejména podle stavu pacienta a velikosti kamenů. Žlučníkové kameny se léčí buď za pomocí léků, nebo chirurgicky. Při podávání léků se používají spasmolytika (léky tlumící stahy žlučníku), vitamíny a existují také léky na rozpouštění kamenů, jejich výsledky jsou však sporné. Nicméně jediným a definitivním řešením je chirurgický výkon, při kterém dojde k odstranění celého žlučníku i s kameny. Dnes se téměř vždy tento zákrok provádí laparoskopisky, kdy se lékař dostane ke kamenům a žlučníku malými otvory přes stěnu břišní. Otevřené operace se dělají pouze ve výjimečných případech.

Prevence

Jestli chce člověk minimalizovat riziko výskytu žlučníkových kamenů je nejlepší prevencí kvalitní, vyvážená a pravidelná strava. Riziko se také snižuje při hlídání příjmu cholesterolu v potravě.

Poslechněte si rozhovor s docentem Radanem Brůhou ze IV. Interní kliniky VFN o tom, Jak nás mohou žlučníkové kameny potrápit

 

zdroj: VFN Praha, interní klinika, zdraviamy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz