Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Oblékněte domov do barev. Růžová v obýváku podpoří komunikaci, černá v ložnici tajuplnost

Oblékněte domov do barev. Růžová v obýváku podpoří komunikaci, černá v ložnici tajuplnost

8.11.2021 - redakce Babinet.cz

Pro většinu z nás hraje barva rozhodující roli při nákupu zboží. Jedním z důvodů je prokázané tvrzení, že barvy ovlivňují lidskou psychiku. To samé platí i pro barvy v interiéru. Pokud vhodně zvolíte třeba i netradiční odstíny a správně je zkombinujete s nábytkem a doplňky, barvy podpoří požadovanou atmosféru místnosti.

fotografie: Freepik

Barvy vybírejte i podle typu osobnosti

Vhodnou barvu interiéru můžete určit i na základě vaší osobnosti. Sangvinikům, kteří jsou aktivní, veselí a přátelští, nejlépe svědčí žlutá. Ta působí optimisticky a svěže. Například do obývacího pokoje pořiďte kulatý žlutý konferenční stolek, do dětského pokoje zase postel se žlutými detaily. Pokud patříte mezi melancholiky, budete se nejlépe cítit v uklidňující modré, která vyvolává pocit harmonie, nezatěžuje psychiku starostmi a přináší klid. Jemnou atmosféru obývacího pokoje dotvoří například modré prošívané křeslo, v pracovně melancholikům poslouží modrá kancelářská židle.       (fotografie: Freepik)

Pokud se řadíte mezi choleriky, budou vám vyhovovat temperamentní barvy, jako je například červená. Ta totiž podporuje dynamiku a temperament osobnosti. Do ložnice je vhodná například červená šatní skříň, do obývacího pokoje zase červená pohovka nebo křeslo. Ideálně však tuto barvu doplňte neutrálními barvami jako bílá či šedá, nebo uklidňujícími odstíny, jako je zelená. V převládající zelené se naopak nejlépe bude cítit klidný flegmatik, protože tato barva vyvolává pocit jistoty, bezpečí a symbolizuje relaxaci. Hodí se například na jídelní židle či křesílka, ale také jako výmalba stěn v kombinaci se světlým nábytkem a doplňky.

fotografie: Freepik

Růžová v obýváku posílí přátelskou náladu

Růžová barva symbolizuje jemnost, něhu, citlivost a klid. V interiéru vytváří pocit harmonie, uklidňuje a zároveň povzbuzuje k citové otevřenosti a komunikativnosti. Do růžové proto slaďte například sedacím nábytkem a vkusnými doplňky obývací pokoj. Působení této barvy na lidské rozpoložení se do obýváku výborně hodí, protože ten patří k centrálním místnostem domova, kde se obvykle odehrává většina rodinného dění. Růžová není naopak příliš vhodná do kuchyně, neboť zvyšuje chuť na sladké.

Při využití růžové barvy v obývacím pokoji je na místě střídmost, aby celková podoba prostoru nevyvolala nechtěný dojem kýče. Pakliže si troufnete na výmalbu stěn, tak určitě postačí jen částečná! K teplému odstínu růžové na stěně se nejlépe hodí čistě bílá obývací stěna nebo nábytek v čokoládově hnědém provedení.

fotografie: Freepik

S černou v ložnici šetřete. Stačí doplňky nebo malý nábytek

Dodnes tabuizovanou interiérovou barvou je černá. Ta na rozdíl od růžové umí vyvolat pocit neklidu, úzkosti, deprese i smutku. Pokud ji však použijete správně, dokáže místnost otevřít v elegantním a moderním světle. Černá barva se nedoporučuje na velkoplošné stěny a měla by sloužit spíš jako doplňková barva ke kontrastním odstínům, jako je bílá. Můžete ji však využít rafinovaně, například na výklencích, dekoru stěn či plochách menších rozměrů.

S černou se vyplatí překročit hranice předsudků a umístit ji například do ložnice. V ní totiž na lidské vnímání působí tajuplně, elegantně i sexy. Nejčastěji sáhněte po černobílé kombinaci v podobě malého nábytku, jako jsou noční stolky či skříňky, nebo ji zkuste na drobných doplňcích. Pro méně odvážné je správným krokem šedá barva, která vyjadřuje eleganci, preciznost a důstojnost. Působí klidně a vyváženě, zvlášť ve stříbřitém provedení. Podobnou atmosféru jako černá či šedá v ložnici vyvolává také fialová barva, která zároveň podporuje usmíření hádek.

 

napsala Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.11.2021 16:53

Zajímavý článek. Zařizovala jsem si už několik bytů a vždy byly v jiných barvách. Na barvách mi hodně záleží, ale je pravda, že můj vkus se mění a co se mi líbilo před rokem, už se mi nelíbí. Musím přiznat, že v růžové barvě jsem si do interiéru nikdy nic nepořídila a to ani tehdy, když jsem žila bez partnera:) Mé sestře jsem ale nedávno kupovala jako dárek od zn. Cellbes růžové závěsy a potahy na polštáře na sedačku a moc jsem si to neuměla představit, trochu jsem litovala i švagra:) Musím ale říct, že tak jako na fotkách v článku, tak ani ve skutečnosti to nevypadá špatně, jen to musí být tlumený odstín a nesmí se to s s touto barvou přehánět.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip