Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Orchideje za chvíli pokvetou. Jakou jim dát správnou péči

Orchideje za chvíli pokvetou. Jakou jim dát správnou péči

6.11.2021 - redakce Babinet.cz

Prohlédli jste si všechny své orchideje, které máte na okně? Teď je totiž právě období, kdy tyto nádherné květiny začínají nasazovat pupeny.

fotografie: Freepik

Pupeny budou na starších zelených šlahounech, nebo mezi spodními listy porostou úplně nové šlahouny. Jakou jim dát péči?

Dost možná orchideje vykvetou do Vánoc. Obvykle to tak bývá. Květy si pak udrží klidně půl roku i déle. Tohle všechno je pro rostlinu velmi vysilující. Někdy se jí začnou dokonce scvrkávat listy.

Všechny tyto věci jsou úplně normální, ale je potřeba dát rostlinkám všechno co potřebují, aby kvetly co nejdéle a zůstaly v kondici. Zas tak moc toho nepotřebují.

Vezměte je pod sprchu

V první řadě všechny kytičky nanoste do vany nebo sprchového koutu. Navolte si studenou vodu a slabým pramenem je pěkně osprchujte. Všechny kalíšky by se měly naplnit. Zároveň pořádně umyjeme listy, ty je poté vhodné trochu otřít, rády na nich zasychají kapičky.

Takto ošetřené květiny nechte ve vaně nebo sprchovém koutě dokud neuschnou. Poté z kalíšků vylijte vodu. Ponechte tam maximální jeden až dva centimetry vody. Květiny následně vraťte zpátky tam, odkud jste je vzali.

Hnojení

Jakmile jsou orchideje zpátky na místě, tak jim dopřejte hnojivo. V obchodech se prodávají speciální „hnojivé tyčinky“ pro orchideje. Každé můžete jednu aplikovat. Existují ale i další způsoby, které jim zaručí dostatek živin.

Voda z rybiček, nebo….?

Pokud se věnujete akvaristice, tak rozhodně nevylévejte odebranou vodu z akvária. Dejte si jí do pet lahví a dopřejte ji květinám. Další skvělá záležitost je voda z vajec. Když si vaříte vejce ve skořápce, tak vodu nechtě zchladnou a poté ji nalijte svým orchidejím. I to je báječné hnojivo. Živiny květinám dopřávejte jednou měsíčně a nezapomínejte je také pravidelně rosit rozprašovačem.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip