Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Blížící se svátek svatého Martina aneb Proč končí husy na pekáči

Blížící se svátek svatého Martina aneb Proč končí husy na pekáči

2.11.2021 - redakce Babinet.cz

Patří k jednomu z nejoblíbenějších svátků roku. Na mnoha místech se konají poutě a hojně se pořádají Svatomartinská posvícení. Známá pranostika praví, že Martin přijíždí na bílém koni a tedy, že začíná padat sníh. V posledních letech, ale díky teplým zimám, tato pranostika bere za své. Ale je možné, že za to může i přechod na gregoriánský kalendář v 16. století. …

fotografie: Pixabay

Kdo byl Svatý Martin?

Martin byl podle legendy nejprve římský voják, později poustevník a nakonec biskup. Žil ve 4.století a pocházel z Horní Panonie (Maďarsko). Svůj křesťanský život prožil ve Francii a jeho obrácení na víru způsobilo zázračné vidění.

Legenda o plášti

Když jedné chladné noci přijížděl jako důstojník císařského jezdectva do Amiens, potkal v bráně žebráka. Neměl nic, čím by ho obdaroval, sundal proto svůj plášť, rozťal ho mečem a polovinu věnovat chudákovi. Následující noc se mu zjevil Ježíš oděný do darované poloviny pláště a tento okamžik změnil Martinův život. Nechal se pokřtít a stal se poustevníkem.

V roce 371 byl zvolen biskupem v Tours. Pro svou skromnost a zbožnost byl Martin oblíbeným biskupem. Zemřel na konci  4.století ve věku 81 let.

Byl patronem vojáků, hlavně těch jízdních (později dragounů či husarů). Je také ochráncem koní. V lidové víře byl ochráncem domácích zvířat a paradoxně i hus, které na jeho svátek končí na pekáči. A proč? Pojí se k nim hned dvě legendy. Podle jedné se jí proto, že husy svatého Martina při kázání rušily, a proto nyní odpykávají trest na pekáči. Druhá říká, že Martin byl tak skromný, že se před volbou biskupem skrýval v husníku, ale husy ho svým štěbetáním prozradily.

Svatomartinská husa patří k oslavě: foto Freepik

Několik receptů jsme pro vás připravili i my:

Pozvolna pečená, snadná husa nebo husa s ovocnou nádivkou

Staročeská husa na zázvoru

Kuřokačena a rychloknedle

Martinské rohlíky plněné mrkví

K oslavě patří také svatomartnské víno

Svatý Martin je jako světec patronem mladých vín a vinařů od pradávna. Svatomartinským vínem se v našich končinách oficiálně od roku 1995, kdy došlo k obnově výroby Svatomartinských vín, mohou stát vína v bílém odstínu vyrobená z odrůd Veltlínské červené ranné, Moravský Muškát a Müller Thurgau , u rosé či klaretů to jsou Modrý Portugal ,Zweigeltrebe či Svatovavřinecké a červených vín to jsou pouze již odrůdy Svatovavřinecké a Modrý Portugal.  A proč ? Tyto odrůdy patří mezi naše tradiční a rané a tím pádem budou mít vinaři dost času z nich do magického data daná vína vyrobit.

Svatomartinské dekorace

Pakliže se i vy doma chystáte na Svatomartinskou oslavu, tak jsme pro vás připravili také inspiraci na výrobu dekorací, které by svátek mohly symbolizovat.

Koníci z korku

 

zdroj: cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip