Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemná jezera najdeme i u nás. Fascinují svými záhadami až do dnešních dnů

Tajemná jezera najdeme i u nás. Fascinují svými záhadami až do dnešních dnů

12.11.2023 - redakce Babinet.cz

Tajemná jezírka, u kterých se zjevují pohádkové a často též i strašidelné bytosti, známe zejména z pohádek, ale jak víme, i v pohádkách bývá zrnko pravdy - a zvláštní tajemné vodní plochy najdeme jak u nás, tak i v zahraničí.

foto / Petr Matura

Snad nejznámějším naším jezerem v tomto smyslu je jezírko nacházející se pod hradem Točník. Kdysi se nazývalo ,,Černé jezero“ a vyprávělo se, že v jezeře přebývají duše obětí, které měl údajně nechat zavraždit král Václav IV. Přitom právě krále Václava IV. jezírko fascinovalo. Důkazy, že tomu tak skutečně bylo, najdeme v bibli, uložené dnes v Rakouské národní knihovně. Nachází se v ní mimo jiné nejrůznější malby a poznámky, které popisují jakési tajemné rituály, konané u tohoto jezírka.

Když v roce 1600 navštívil Točník císař Rudolf, známý svým zájmem o vše záhadné, dostal prý ve chvíli, kdy míjel jezírko, hysterický záchvat a odmítal se na Točníku ubytovat. Nakonec se císař nechal přemluvit, ale údajně byl během spánku pronásledován zlými sny.

Zajímavostí je, že roku 1800 byl učiněn pokus a z jezírka byla odčerpána voda. Za dva dny však bylo opět plné vody a až do dnešních dnů si stále udržuje přibližně stejnou hladinu, i když jezírko nemá žádný viditelný odtok.

V jezírku prý kdysi byla také nalezena kostra ženy. Kletbu měla podle místní pověsti zrušit jakási cikánka, avšak podle senzibilů i citlivějších lidí stoupá negativní energie z jezera dodnes, což mohu potvrdit i já osobně. Negativní vliv této malé vodní plochy možná může trvat již od dávných dob, kdy se zde nacházelo halštatské hradiště a zřejmě se na místě dnešního jezírka mohly konat jakési magické obřady...

S velkou pravděpodobností není náhodou, že rovněž i na vrchu Bacín, kde prokazatelně docházelo dokonce i k lidským obětem, najdeme jezírko. Skutečnost, jestli zde bylo již v pohanských dobách, se mi nepodařilo ověřit, avšak dnes je zřejmě vyznavači pohanství používáno k rituálním účelům.

Samostatnou kapitolou jsou pak šumavská jezera. Například o Roklanském jezeru se vypráví, že se v něm topí zakleté duše hříšníků. Legenda nás varuje, že není radno do jezera házet kameny. Ten, kdo to udělá, vyruší prý duše z klidu a jezero začne pěnit a bouřit se.

Také druhé největší jezero na Šumavě, zvané ,,Čertovo“, ke svému pojmenování pravděpodobně nepřišlo jen pouhou náhodou... Na citlivé jedince prý temná hladina působí velmi depresivně. I s Čertovým jezerem jsou spojeny nejrůznější legendy. Traduje se, že v dávných časech byla tato vodní plocha jen malým jezírkem, u kterého měli své doupě čerti a démoni. Právě tady prý číhali na své oběti. Jednoho dne se pokusili unést mladou dívku, ale ta se jim ubránila a dokonce jednomu z nich přivázala na ocas kámen. Následně ho shodila do jezírka. To se později zvětšilo a získalo svůj dnešní název. Ani další místní pověsti se nedrží při zemi. Vypráví se, že po nocích se z jezera vynořují nejrůznější podivné bytosti, skřeti a přízraky. Jedním z nich je prý žena, oblečená do modrých šatů, svádivě přiléhajících k postavě. Obutá je údajně do černých střevíců.

Nejznámějším šumavským jezerem je pak zcela určitě místní ,,Černé jezero“. To se proslavilo zejména hledáním tajných nacistických dokumentů v šedesátých letech minulého století. Bedny však na dno jezera nastražila STB, aby zdiskreditovala tehdejší „západní“ Německo. Některé pověsti vypráví, že pokud se někdo pokusí jezero změřit, pohltí ho nekonečné hlubiny.

Jezero prý totiž má být údajně propojeno s dalším, neznámým podzemním jezerem, ve kterém prý přebývají tajuplné bytosti. Vypráví se, že jednou tři muži vypluli na jezero, když tu se náhle ozval strašlivý hlas, který hrozil, že kdo je změří, toho jezero pohltí. Uvnitř prý totiž žije démon...

Šumavská jezera neunikla dokonce ani pozornosti J. Bergiera a L. Pauwelse, autorům legendární knihy ,,Jitro kouzelníků“. Spisovatelé zde líčí příběh potápěče, který se v roce 1957 vydal pod hladinu hledat tělo utonulého studenta. Při svém hledání prý pod hladinou spatřil bledé postavy v německých uniformách wehrmachtu... Zda jsou veškerá, výše uvedená tvrzení badatelů opřena o nějaká konkrétní fakta, není známo, avšak jejich informace jsou rozhodně velice zajímavé...

Též Libušino jezírko u Staré Kouřimi obestírá nejedno tajemství. Na jeho březích se nacházelo pohřebiště s hrobkami vytesanými do skály. Jak už název napovídá, je jezírko spojováno s kněžnou Libuší. Z hladiny jezírka se prý věštilo a na jeho březích se obětovalo bohyni pramene. Jméno Libuše je velmi často spojováno s vodním kultem a spíše než o jméno se jednalo o označení funkce kněžky či věštkyně. Dnes se v jezírku sice mnoho vody nenachází, ale jedná se o velmi magické místo.

A ani naše hlavní město nepřišlo v tomto ohledu zkrátka. Také v pražském Krčském lese nedaleko Nového Hrádku se nachází jezírko, kde podle některých psychotroniků vstupuje do Země kosmická energie...Tajemných jezer a jezírek je v naší zemi samozřejmě ještě mnohem více a pověsti kolem nich jistě nevznikaly zcela náhodně...

 

napsal Petr Matura

zdroj: Wikipedia, archiv autora

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz