Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Podzimní zahrada. Co je ještě potřeba udělat, než přijdou mrazy

Podzimní zahrada. Co je ještě potřeba udělat, než přijdou mrazy

30.9.2021 - redakce Babinet.cz

Říjen a listopad jsou měsíce, kdy se stromy nejprve zbarví do mnoha odstínů, aby poté pokryly zahradu barevným kobercem z listů. Na zahradě se loučíme s okrasnými květinami a všechny plody jsou již sklizeny. Sluníčko přestává hřát a my musíme naši zahradu připravit na zimu. Také hodiny již ukazují zimní čas a dny se zkracují. Pro všechny pracující je téměř nemožné cokoli stihnout před setměním a tak se zahradničení přesunuje na víkendy. Stále je však možné udělat několik věcí.

fotografie: Pixabay

Zeleninová zahrada

Pokud jsou na zahradě ještě nevykopané brambory, musí se ze země dostat právě nyní. Po vyrytí je třeba nechat brambory oschnout a zahojit veškerá poškození, která při kopání zákonitě vzniknou. Pokud jsou na 14 dní uloženy při teplotě 12-14 °C, zahojí se samy. Další skladování je pak vhodné při teplotě 3-4 °C.

Hromada kompostu v tuto chvíli přetéká zahradním odpadem. Kompost je na zahradě hlavní a nejdůležitější zúrodňovač půdy. Význam jako hnojivo však má pouze v případě, že se přidá chlévský hnůj.

Květinová zahrada

Říjen i listopad jsou opravdu vhodné měsíce pro sázení. Živé ploty z buků by se měly zasadit v listopadu, kdy buk skutečně přejde do klidového stavu.

Teď je také ten správný čas pro sázení tulipánů, narcisů a jiných cibulovin, aby bylo možné se příští jaro těšit z jejich květů. Při tom je možné popustit uzdu své fantazii a nakombinovat rostliny různých druhů a barev.

Jestliže je potřeba stromy přesadit na jiné místo, je také možné to úspěšně udělat nyní. Nejlepší přípravou na tuto operaci je přeseknutí kořenů ve vzdálenosti větší než jeden metr od kmene rok před přesazením. Strom si pak vytvoří mnoho nových kořínků, které budou sloužit jako základ pro nový kořenový systém.

Zimní astry a další trvalky, které obvykle odkvétají koncem října, se stále vlní na květinovém záhonu. Nejlepší pro květiny, které se za nás rozloučily s létem, je ponechat je bez řezání na záhoně. Dlouhé stonky chrání před mrazem a jsou dekorativnější než jen holá půda. Je potřeba také nezapomenout vykopat hlízy, které nesnášejí mráz, než bude příliš pozdě.

Nyní je také nejlepší čas pro růže. Nejprve je třeba odříznout všechny poškozené kořeny Dále vykopat hlubokou a širokou jámu, aby kořeny nebyly stlačeny a mohly se rozprostřít. Pak se půda pokryje silnou vrstvou větších kusů kompostovaných listů, slámy a větviček. Někteří lidé k pokrytí používají rašelinu, ta má však tu nepříjemnou vlastnost, že nasákne hodně vody a po příchodu mrazů se změní v kus ledu.

napsala RŘ

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz