Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se otužovat ve sprše. Začít musíte postupně

Jak se otužovat ve sprše. Začít musíte postupně

27.9.2021 - redakce Babinet.cz

Prvním krokem k načerpání energie je posílení imunity. K tomu vám pomůže otužování, které můžete vyzkoušet například v podobě studené ranní sprchy. Pamatujte, že otužilí lidé méně podléhají virovým infekcím.

Nemusíte se bát, že byste hned museli plavat ve vodě mezi ledovci. Zdravé otužování může být mnohem příjemnější. Je důležité začít pomalu a postupnými kroky, aby tělo nedostalo velký šok.

fotografie: Freepik

Střídavě teplá a studená sprcha

Během dvacetiminutového sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Teplá voda rozšíří krevní cévy a do celého těla rozvedou dobře okysličenou krev. Studená voda naopak rozšířené krevní cévy prudce smrští a tím omezí průtok krve. To znamená, že odkysličená krev se přivádí do plic. Tato metoda je vhodná i pro uvolnění svalů po tréninku. Urychluje svalovou regeneraci. Pokud se ještě necítíte na proud studené vody, začněte houbou namočenou do ledové vody, kterou se budete ochlazovat místo studené sprchy.

Jak se postupně otužovat ve sprše

Doporučuje se sprchovat se nejprve vlažnou vodou, potom na několik vteřin spustit studenou a znovu si dát teplou. Jako první sprchujte studenou vodou nohy. Postupně zvládnete delší časový interval pod studenou vodou. Přesto byste to neměli přehánět. V zimě maximálně 3 minuty, v létě můžete přidat o dvě víc. V otužování je více než jinde důležitá vytrvalost. Buďte proto trpěliví. Jakmile totiž otužovací proces jednou opustíte, můžete začít znovu od začátku. Proto stačí chvilka, ale denně. Nemyslete si také, že jde jenom o to vlétnout pod studenou sprchu. Pohyb venku v přírodě v adekvátním oblečení je nedílnou součástí otužovacího procesu.

Teplomilci, kteří obtížně zvládají i menší zimu, mohou spát s pootevřeným oknem a potom zkusit pohyb na čerstvém vzduchu. Ti méně citliví na chlad mohou odstartovat mytím ve studené vodě v umyvadle a po určité době zařadit studenou sprchu.

Ztlumte si topení

Mnohdy je hlavní příčinou přecitlivělostí na zimu teplota, kterou máte doma. Příliš vysoké teploty, na které jste zvyklí doma, se podepisují na síle imunity a obranyschopnosti těla. Uměle vytápěné místnosti vede ke zpomalení metabolismu. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat od 13 do 18 stupňů Celsia. Kromě otužování vede tato metoda k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Je prokázáno, že vysoké teploty v ložnici nespavosti rozhodně neprospívají.

Kdy se otužování vyhnout?

Ačkoliv je otužování skutečně zdraví prospěšné, není vhodné pro každého. Lidé, kteří mají potíže se srdcem nebo krevním tlakem by se mu měli rozhodně vyhnout. Pokud máte jiné zdravotní problémy, u kterých si nejste jistí, zda můžete otužování praktikovat, poraďte se nejprve se svým lékařem.

napsala Michaela Procházková

zdroj: redakce, saunafest.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
29.9.2021 23:23

K otužování se odhodlávám už nějakou dobu. Velkou motivací je můj přítel, ten už se otužuje několik let a když ho každé ráno vidím, tak si pokaždé říkám, že další den už musím začít...zatím jsem ještě nezačala:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz