Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Dužinu z dýně rozhodně nevyhazujte! Má blahodárné účinky a skvěle jí ještě využijete i v kuchyni

Dužinu z dýně rozhodně nevyhazujte! Má blahodárné účinky a skvěle jí ještě využijete i v kuchyni

8.9.2021 - redakce Babinet.cz

Dovařili jste právě chutnou dýňovou polévku a chystáte se vyhodít vláknité, slizké vnitřky i se semínky do koše? Tak to nedělejte a vyzkoušejte některý z nápadů.

fotografie: Unsplash

Dýňové pyré

Vyříznutou dužinu můžete zpracovat do pyré, které vám následně poslouží v kuchyni.  Dejte dužinu bez semínek do mixéru nebo kuchyňského robotu. Rozmixované můžete dám do sáčků a zamrazit. Nebo hned večer nasmažit topinky a připravit dýňový tataráček

Dýňová šťáva

Poté, co dýni vyškrábete, dejte zbytky dužiny a semínka do skleněné mísy. Zalijte je vroucí vodou a vidličkou směs promíchejte, poté přeceďte. Směs můžete přidat do smoothies a omáček, nebo ji smíchat s jablečným moštem a skořicí a připravit si teplý podzimní nápoj.

Podle výzkumu může dýně skutečně dělat zázraky pro vaše zdraví. Látky obsažené v dýni mohou chránit srdce, pomáhat vašemu zraku a dokonce snížit hladinu cukru v krvi.

Smoothie z dýňových semen

Vhoďte dýňová semínka do jakéhokoli smoothie pro posílení železa a bílkovin. Dopuručit můžete dýňový koktejl, který bude obsahovat dýňové pyré, dýňová semínka, banán, mléko a preferované sladidlo jako stevia, med nebo sirup.

Dýňová maska ​​na obličej

Dužina je v tomto období pro pleť totálně blahodárná hlavně pro svou schopnost pleť efektivně ochránit. Stačí párkrát aplikovat masku z dýňové dužiny a vítr, chlad, déšť, ani sychravé dny obličejové pokožce neublíží. Nebude tak vystavena klasické zátěži, kterou s sebou podzim každoročně přináší.

Tělový peeling

Tento návod je podobný obličejové masce, ale je určen k použití po celém těle. Smíchejte domácí pyré uvedené výše s hrubým cukrem, medem a mandlovým nebo kokosovým olejem. Pak už jen stačí nanést na pokožku a začít vesele odlupovat!

napsala RŘ

zdroj: 417mag.com, redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu