Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Začíná čas dýní. Můžete s nimi hubnout, zkrášlit pleť i ozdobit domov

Začíná čas dýní. Můžete s nimi hubnout, zkrášlit pleť i ozdobit domov

6.9.2021 - redakce Babinet.cz

Sklizeň dýní je před námi, na záhonech už dorůstají obří oranžové i bílé balóny a je proto dobré si připomenout, jak můžete dýně využít, a to nejen jako tradiční dekoraci.

fotografie: Unsplash

Dýně a pleť

Dýňová dužina je na podzim pro pleť naprosto ideální. Po vyprahlém a suchém létě pokožku vyživí do hloubky, dodá pružnost a mladistvý, zdravý vzhled. Dužina je ale v tomto období pro pleť totálně blahodárná hlavně pro svou schopnost pleť efektivně ochránit. Stačí párkrát aplikovat masku z dýňové dužiny a vítr, chlad, déšť, ani sychravé dny obličejové pokožce neublíží. Nebude tak vystavena klasické zátěži, kterou s sebou podzim každoročně přináší.

Na masku nepotřebujete nic jiného, než 3 lžíce dužiny, lžíci studeného mléka, lžíci medu, pár kapek citronové šťávy a jedno vajíčko. Vše smícháte v misce, necháte vychladit, aplikujete na celý obličej a relaxujete 30 minut. K masce si rovnou můžete zapálit dekorativní svícen z dýně, o kterém již byla řeč výše.

Dýně a hubnutí

Co si budeme povídat. Hubnutí a podzim nejde zrovna dvakrát dohromady. Přece jen se dny krátí, energie ubývá a nakonec dojdeme k tomu, že před vánoci nemá cenu kila rapidně sundávat. Pokud tedy neplánujete vyhrát soutěž KOST A KŮŽE, ale chcete se jen zdravě odlehčit a cítit se fajn, zařaďte dýni do svého jídelníčku, jelikož relativně málo kalorií, protože obsahuje 94% vody!

Dýně má vysoký obsah vitamínů a minerálů a zároveň nízký obsah kalorií. Je to také skvělý zdroj beta-karotenu, karotenoidu, který vaše tělo přeměňuje na vitamín A.. Ale hlavně do sebe např. prostřednictvím dýně Hokkaidó dostanete spoustu vlákniny a tuky se budou pálit rychleji. To však, bohužel, neplatí pro dýňová semínka. Vsaďte tedy raději třeba na dýňovou polévku. Zahřeje a pročistí.

Podpoří i imunitu

Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit váš imunitní systém. Její přísun vitaminu E, železa a folátu může také posílit vaši imunitu.

Užijte si oranžovou dekoraci

Sytě oranžová dýně dokáže půvabně vyzdobit každý interiér, předzahrádku, prostor přede dveřmi, parapet, i terasu. Dekorace, do kterých jsou dýně zakomponovány, jsou balzámem pro podzimně utrápenou duši. A není divu. Oranžová barva sama o sobě totiž udělá s psychikou velký, uklidňující kus práce.

Oranžová barva je na pohled teplá a příjemná. Rozhání smutky a odlehčuje dlouhotrvající splíny. Probouzí v člověku kreativitu a nabíjí ho novou energií.

Pořád ještě váháte, jestli dýni tento podzim zařadit jako TOP dekoraci?  Inspirujte se a s váháním skoncujte.

  • Vzpomínáte na truhlíky? Ani k nim se nemusíte zdráhat dýni položit, či ji v nich přímo kombinovat s vřesem.
  • Klasické vyřezávání dýní dle vlastní fantazie vás také jistě bude bavit. Obzvláště děti tuto vlastní výrobu dekorací milují.
  • Nezapomeňte, že zmíněné fantazii se meze nekladou. Proto se nebojte ani barvení a různých stuh. Dokreslit můžete obličeje, nebo rovnou dýni použít jako malířské plátno.
  • Pomocí tavné pistole můžete k dýním připevnit všemožné kamínky, perličky, střípky a vytvořit tak neodolatelné mozaiky a vzory.
  • Z více kusů můžete seskládat nápadité postavičky a vše přivést nožíkem k dokonalosti.
  • Použijte dýni jako sezónní květináč. Do vydlabané dýně uložte oblíbené květiny a třeba jen napůl přiklopte odříznutým vrchem dýně.
  • Variace dýně a různého proutí, listů či jeřabin působí velmi romanticky.
  • Nemůžeme opomenout ani svítící dýně. Měkké světlo, které se line z vyřezaných otvorů, vás jistě potěší.
  • Můžete zdobení také vzít za úplně opačný konec. Připravte si na dýně starý košík a právě ten ozdobte dle vlastní nálady. Dýně pak do něj jen úhledně uložte a prokládejte třeba květinami.

napsala Bára Klímová

zdroj: healthline.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip