Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakovina prostaty a její rané příznaky. K lékaři muži často přichází pozdě a podceňují prevenci

Rakovina prostaty a její rané příznaky. K lékaři muži často přichází pozdě a podceňují prevenci

19.8.2023 - redakce Babinet.cz

Rakovina prostaty, onemocnění, kterým ročně onemocní téměř osm tisíc mužů. Na světě se řadí mezi nejčastější zhoubná nádorová onemocnění. Ženy se paradoxně v onemocnění rakoviny prostaty a jeho prevenci orientují mnohem lépe než muži.

foto / Freepik

Ženy se ve zdravotní problematice orientují zpravidla lépe. Je to dáno tím, že často pečují o zdraví své i celých rodin, důležité informace se k nim dostávají snáze a častěji prostřednictvím ženských médií, a navíc ženy nemají problém o otázkách zdraví a prevence mluvit, protože jsou na to zvyklé od útlého mládí, kdy se musí vyrovnat s nástupem menstruace nebo prohlídkami na gynekologii. Často si mezi sebou také doporučují vhodnou antikoncepci nebo lékaře. Pro muže jsou tato témata tabu a nezřídka se k nim dostávají až v pozdním věku, kdy je k tomu donutí zdravotní komplikace, a ne vždy jsou na to připraveni po psychické stránce.

Muži na rozdíl od žen nejsou zvyklí chodit na preventivní prohlídky. “Často mají větší stud než ženy. Mají i větší ego, nejsou schopni si úplně připustit, že by mohli nějaké onemocnění vůbec mít, takže s těmi preventivními prohlídkami je to u nich obtížnější,” popisuje situaci přednosta urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. Z toho důvodu je právě ta osvěta velmi potřebná. “Situace se za poslední léto zlepšila, ale stále není ideální,” dodal.

Preventivní prohlídka

Na preventivní prohlídku by měl muž jít, i když nemá žádné příznaky. “Ta prevence je o tom, že mi nic není a přesto jdu na tu preventivní prohlídku. U rakoviny prostaty se preventivní prohlídky většinou doporučují od 50 roku věku. Pokud má muž v rodině nějakou genetickou zátěž, buďto přímo příbuzné s rakovinou prostaty nebo nějaké jiné nádorové onemocnění, tak už někdy od věku 40, 45 let,” říká přednosta.

Při návštěvě si lékař s pacientem nejprve promluví a vysvětli mu problematiku rakoviny prostaty a následuje fyzikální vyšetření. “To znamená vyšetření pohmatem především, kdy v urologii se vyšetří břicho, podbřišek, zevní genitálie a i konečník. Potom následuje vyšetření ultrazvukem, to je nebolestivé a odběry krve a moči,” popisuje urolog.

První příznaky

Od určitého věku se prostata sama zvětšuje. “Říká se tomu benigní hyperplazie prostaty a to zhruba od toho 50 let věku se klinicky začíná čím dál, tím víc projevovat,” doplňuje Zachoval. Muži mohou pozorovat například přítomnost krve v moči, obtíže se samotným močením. Bohužel se ale nedá rozlišit, zda je to způsobené nezhoubným nebo zhoubným zvětšením prostaty. “Proto bych doporučil určitě tu urologickou prohlídku podstoupit,” dodává.

Výskyt rakoviny narůstá nejčastěji od 50. roku věku u mužů. To je nejohroženější skupina. “Poměrně lineárně to stoupá až do těch 70, 75 let, kde je ten vrchol toho výskytu,” říká přednosta. Muži se u nás dožívají 75 až 80 let a s tím i křivka poté klesá. “Pokud je ale nějaká rodinná zátěž, tak to může být i dříve. Vzácně vidíme, že se vyskytuje i ve věku 43 let, 44 let,” uvedl urolog.

Jak onemocnění předejít?

Žádný spolehlivý návod na onemocnění rakoviny prostaty bohužel neexistuje. V minulosti kolovaly zejména mýty o dietách, zdravém životním stylu, sportu či zdržování se sexuální aktivitě. Populární bylo například dodržování rajčatové diety, kdy si lidé mysleli, že kečup může škodit. “Takže ta primární prevence vyhýbání se něčemu nebo dělání něčeho speciálního proti té rakovině, to ani neexistuje. V tom případě u takovýchto onemocnění přichází v úvahu pouze ta sekundární prevence. To znamená chodit na ty preventivní prohlídky,” dodává Zachoval. Také doplnil, že ale on osobně zdravý životní styl doporučuje.

Mnoho mužů má z vyšetření prostaty, které se provádí pohmatem přes konečník a krevními testy, zbytečné psychické bloky. „Nemá smysl si nalhávat, že jde o něco příjemného. Na druhou stranu to není nic, čeho bychom se měli obávat. Doporučuji, aby se muži se svými obavami lékaři svěřili ještě před vyšetřením 3 a požádali ho o větší ohleduplnost. Právě s odbouráváním studu a mýtů jim mohou pomoci ženy, které mají mnoho zkušeností s neméně stresujícími prohlídkami na gynekologii nebo s porody. Je ale potřeba na muže netlačit, dát jim prostor téma zpracovat a popřemýšlet si o něm. Jak se říká, muži v některých ohledech dospívají později a potřebují tedy více času. Někdy stačí téma jen lehce naťuknout,“ vysvětluje Marek Rubricius, terapeut Nadačního fondu Muži proti rakovině.

 

zdroj: MUDr.Roman Zachoval, přednosta urologické kliniky Thomayerovy nemocnice a Marek Rubricius, terapeut Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz