Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak pečovat o koženou obuv. Existuje několik pravidel

Jak pečovat o koženou obuv. Existuje několik pravidel

31.7.2021 - redakce Babinet.cz

Pořídili jste si nové kožené boty a nevíte, jak o ně správně pečovat? V nadcházejícím článku jsme si pro vás připravili pár rad a tipů, jak byste se měli o koženou obuv ideálně starat, aby vám vydržela jako nová co nejdéle.

Na samotný začátek je dobré si říct, že není kůže jako kůže. Je proto potřeba počítat s jinými pravidly během péče o hladkou useň a s ještě trochu odlišnými pravidly během péče o broušenou kůži. S tím, jak byste měli o dané kožené boty ideálně pečovat, vám nejlépe poradí v prodejně, ve které boty kupujete. Existuje však několik základních pravidel péče o koženou obuv, které jsme se vám pokusili shrnout v následujících řádcích.

Fotografie: Pexels

Pravidelně boty impregnujte

Prvotní ošetření byste svým novým koženým botám měli dopřát ještě před tím, než s nimi poprvé vyrazíte do ulic. Toto počáteční ošetření zajistí lepší odolnost obuvi proti nečistotám i vodě, čímž se výrazně prodlouží její životnost.

K výživě a dodání žádoucího lesku můžete využít speciální krémy a vosky, které se dají jednoduše zakoupit v prodejnách s botami.

Zapomínat byste rozhodně neměli ani na impregnaci. Za tu vůbec nejideálnější lze považovat impregnaci ve spreji, která je vhodná k ošetření všech typů kůže. Impregnace zabrání pronikání vody i usazování nežádoucích nečistot na obuvi a usnadní její následnou údržbu.

Pozor: Koženou obuv byste měli impregnovat pravidelně. I když danou obuv momentálně nenosíte, tak stárne – kůže pomalu vysychá a impregnace se odpařuje. Proto je velmi nutné impregnaci čas od času zopakovat. Boty impregnujte pokaždé, když vám přijde, že povrch boty začíná nasakovat kapičky vody. Výrobci impregnačních prostředků uvádějí, že kapalná impregnace by se měla opakovat každých 14 dní. Vosková impregnace a impregnace v pastě je pak třeba opakovat každých 6 týdnů.

Pozor na vodu

Všichni zřejmě dobře víme, že kůže nemá ráda přílišné změny vlhkosti. Je proto dobré se těmto změnám vyhýbat.

Nikdy kožené boty neperte a snažte se je chránit před velkým množstvím vody.

Pokud ovšem dojde k namočení kožených bot (například vlivem deště), nechte je pozvolna vyschnout. Nikdy nesušte kožené boty na topení či na přímém slunci. Kůže by rychle vyschla, ztvrdla a popraskala.

Šetrně boty čistěte

Pokud dojde k znečištění obuvi, vždy se ji snažte očistit co nejdříve. Pokud jsou vaše boty impregnované, bude čištění o poznání snazší. V takovém případě většinou stačí s botou klepnout a nečistota se sveze po hladkém povrchu.

Větší špínu velmi šetrně otřete vlhkým hadříkem. Dejte si opravdu dobrý pozor na to, aby byl hadřík dostatečně vyždímaný. Příliš mokrý hadr by totiž mohl koženým botám spíše ublížit, než je vyčistit.

Pořiďte si napínák

Nemáte své kožené boty zrovna na nohou? Pak je dobré je mít na takzvaných napínácích na boty. Kvalitní napínák pomáhá udržet původní tvar obuvi, jemně ji vysušuje a předchází její deformaci. Za ty nejlepší napínáky lze považovat ty z cedrového dřeva.

Pozor: Velikost napínáku by měla perfektně kopírovat velikost obuvi. Jedny a ty samé napínáky proto rozhodně nepoužívejte na dětské kožené boty a kožené boty pro dospělé.

napsala Dana Klementová

Zdroj: redakce, blazek.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu