Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Plzeňský kraj  /  Nejstarší mumie šlechtického rodu v Čechách, opředené nejednou legendou, najdete v Kralovicích

Nejstarší mumie šlechtického rodu v Čechách, opředené nejednou legendou, najdete v Kralovicích

19.7.2021 - redakce Babinet.cz

Pokud máte rádi tajemno a neděsí vás pohled na ostatky našich předků, můžete navštívit město Kralovice v okrese Plzeň-sever. V místním kostele Petra a Pavla se nachází krypta, ve které jsou uloženy zřejmě nejstarší mumie v naší zemi.

Jedná se o tělesné pozůstatky členů rodiny Gryspeků z Gryspachu, kteří byli původně uloženy v cínových rakvích, jež však dal opat Benedikt Engelken roku 1608 použít na výrobu varhan. Od té doby leží ostatky příslušníků této šlechtické rodiny v dřevěných rakvích, které v roce 1889 nahradily rakve se zasklenými víky.

kostel Petra a Pavla v Kralovicích: foto Petr Matura

Odpočinek zde našlo původně 16 příslušníků rodu. Nejvýznamnějším z nich je Florián Gryspech z Gryspaku. Byl to vzdělaný a humanisticky zaměřený muž, který celých 58 let sloužil jako diplomat různým panovníkům, například Ferdinandu I. a Maxmiliánu II. Bohužel se rod Gryspeků postavil na špatnou stranu, a tak v pobělohorské době přišli o většinu majetku.

Zachovalý stav nebožtíků, za který vděčíme proudění vzduchu, si lidé neuměli vysvětlit, a tak vznikla řada legend, které se smísily se skutečností. Jedna z nich vypráví o hostině na Kaceřově, kde se všichni členové rodiny otrávili po konfiskaci majetku v roce 1623. Další zase tvrdí, že se členové rodu na Kaceřově rozhodli poslat k císaři žádost o milost po jednom z členů rodiny. Dohoda zněla tak, že až se posel bude vracet, z dálky zamává buď bílým šátkem, že vše dopadlo dobře, nebo černým, že s žádostí neuspěl. Jezdec se po cestě zastavil na kraji Plzně v obci Bolevec u božích muk. Domníval se, že se mu dostane nějakého znamení, jak se mají příbuzní na Kaceřově. Když nedostal žádné znamení, bambitkou střelil do sloupu a urazil kamennou hlavu Ježíše na kříži. Tryskem pokračoval na zámek, ale omylem zamával černým šátkem. Shromáždění v zoufalství nad neúspěchem vypili otrávené víno a zemřeli. Když jezdec zjistil svůj omyl, rychle spěchal na zámek, avšak i s koněm spadl a také se zabil.

kralovické mumie: foto Petr Matura

Od té doby mělo na Kaceřově strašit. Řada svědků prý zahlédla ducha starého Floriána Gryspeka, jak v černém plášti prochází chodby a svolává své syny. Jiní zase viděli slečnu v bílém oblečení vyhlížející z okna do kraje. Jednou se údajně jeden z kaceřovských občanů vracel v noci z hostince a spatřil prý pohromadě všechny Gryspeky. Viděl osvětlenou rytířskou síň, jak se v ní míhají stíny. Samozřejmě, že členové rodu Gryspeků však ve skutečnosti zemřeli postupně, a to mezi lety 1588 až 1623.

To však neznamená, že příslušníci tohoto rodu ihned všichni našli svůj klid. Možná se cítili po bělohorské porážce, kdy přišli o majetek a vliv, ponížení a zneuznáni. Pokud odešli na onen svět v takovém duševním rozpoložení, mohlo trvat dlouhou dobu, než jejich duše došly klidu… Dnes je již skutečně potvrzeno, že pohřbení členové rodiny pocházeli z různých období. V současné době v kryptě nalezneme jedenáct velkých skleněných rakví a jednu malou rakev. Je zde umístěno čtrnáct dospělých jedinců a několik torz. Kromě návštěvy krypty si můžeme prohlédnout rovněž i  zajímavou expozici o této významné šlechtické rodině a poslechnout si poutavý výklad místního průvodce.

 

napsal Petr Matura

zdroj: cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy