Babinet.cz  /  Tajemno  /  Čeká na zámku Choltice doposud neobjevený záhadný nacistický poklad?

Čeká na zámku Choltice doposud neobjevený záhadný nacistický poklad?

12.7.2021 - redakce Babinet.cz

Zámek Choltice najdete ve stejnojmenné obci v Pardubickém kraji, nedaleko Přelouče. Jeho historie jako renesančního zámku se začala psát v 16. století, kdy zámek vlastnil rod Gerštoftů. Barokní podobu, jakou známe dnes, získal za držení rodu Thunů. Pozoruhodná je rovněž i kaple sv. Romedia.

zámek Choltice: foto Petr Matura

Zámek je však zajímavý nejen svou architekturou a bohatou historií, ale zejména i paranormálními jevy, které se zde vyskytují. Podle jedné z pověstí se na zámku má zjevovat duch jednoho z bývalých majitelů. Někteří návštěvníci zámku měli pocit, jako kdyby se jich někdo neviditelný dotýkal a dokonce je hladil. Běžné jsou i výpadky elektřiny a samovolné zapínání a vypínání spotřebičů.

Provozovatel zdejší restaurace například kdysi vzpomínal na svíčku, kterou našli hořící ráno v zámecké restauraci, i když její zhasnutí večer potvrzuje průmyslová kamera, která jiný pohyb v místnosti v noci nezaznamenala. Stejného muže také několikrát probudily kroky, i když nikoho neviděl, a poté se otevřely a zavřely dveře, jako kdyby jimi kdosi neviditelný prošel… I pradědeček zmíněného provozovatele restaurace, který na zámku pracoval jako číšník, prý vzpomínal na různé strašidelné zážitky. Také provozovatel černého divadla, který na zámku působil, vzpomínal, že se mu měnilo nastavení zvukové a světelné techniky.

I za druhé světové války, kdy na zámku sídlili nacisté, docházelo k podivným událostem. Němci se zajímali především o okultní knihovnu, kterou vlastnil tehdejší majitel zámku Leopold Thun Hohenstein, jenž byl znám svým zájmem o okultismus. V roce 1940 dokonce své služby nabídl Hitlerovi. Zabýval se zejména radiestezií a kosmologií.

Hrabě připisoval jevům ve vesmíru a vesmírnému záření velký význam. Například povětrnostní poměry jsou podle něj ovlivňovány kolísáním magnetismu Země. Jde o to, že magnetismus Země je ovlivněn vzájemným postavením slunce, měsíce a planet, což má vliv na sílu a změny záření i na magnetická a elektrická pole ovzduší. Od toho se pak odvíjí absorpce vodních par a jejich srážení. Podle něj byly kosmické vlivy příčinou mnoha tragických událostí. Hrabě byl údajně členem několika tajných společenství a mezi jeho další zájmy patřila astrologie a léčitelství.

zámek Choltice: foto Petr Matura

Hrabě zemřel v roce 1944, a tak je možné, že duše tohoto šlechtice zůstala vázána k sídlu, kde se zabýval svým bádáním. Na konci druhé světové války prý Němci ukryli na zámecké zahradě několik beden s neznámým obsahem. Ukládání beden měl údajně pozorovat tehdejší hlídač, který pracoval na zámku. Ten měl tento zážitek popsat své dceři.

V roce 1998 navštívili zámek profesionálové s georadarem, který po dlouhém měření zaznamenal jakousi anomálii. Bohužel výzkum kvůli nedostatku financí dále nepokračoval, a tak nacistický poklad možná stále ještě čeká na svého nálezce. Každopádně Choltice jsou tajemné místo a při jejich návštěvě se člověk neubrání zvláštnímu pocitu, který však, alespoň na mě, nepůsobí přímo negativním dojmem.

napsal Petr Matura

zdroj: zamek-choltice.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip