Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Zavítejte na tajemný i romantický skalní hrad Valdštejn, který ukrývá nejedno tajemství

Zavítejte na tajemný i romantický skalní hrad Valdštejn, který ukrývá nejedno tajemství

11.7.2021 - redakce Babinet.cz

Romantický skalní hrad Valdštejn najdeme nedaleko Turnova v samotném srdci Českého ráje. Založen byl ve druhé polovině 13. století Jaroslavem z Hruštice, který pocházel z rodu Markvarticů.

hrad Valdštejn: foto Petr Matura

Na hradě se často střídali majitelé včetně husitů, kteří hrad dobyli, a loupeživých rytířů. K pobytu lupičů se váže zajímavá pověst o pokladu, který by prý mohl pocházet z nedalekého vyloupeného kláštera v Opatovicích.

Šof z Helfenburka a jeho pobočník Švejkar totiž měli být zapleteni také do spiknutí proti Jiřímu z Poděbrad a pořádali krvavé loupeživé výpady do celého okolí včetně hradu Trosky, který na čas i obsadili. Po dobytí Valdštejna byli lupiči popraveni přímo na hradním nádvoří, a tak prý jejich duše stále obchází hradem.

hrad Valdštejn: foto Petr Matura

K jinému lupiči se zase váže zajímavá pověst z doby, kdy hrad vlastnil rod Valdštejnů: ,,Na nedalekých Dračích skalách sídlil pár supů. Ten přinášel do hnízda mláďatům ke krmení nejrůznější zvěř, ale i drůbež osadníků. Dokonce se traduje, že několikrát unesl i malé děti. Na stížnosti lidí z celého okolí nechal pán z Valdštejna vypravit do skal své zbrojnoše. Ale skály byly vysoké a hladké, takže se vrátili s nepořízenou. Nechal tedy vyhlásit, že bohatě odmění toho, kdo supí hnízdo zničí. Bohužel se však nikdo nepřihlásil. Až nakonec tak učinil jeden loupežník, který byl v hradním vězení a čekal na popravu. Pán mu slíbil milost, pokud se mu to povede. Loupežník pomocí dlát a dřevěných kůlů vetknutých do skály postupoval pomalu vzhůru, až dosáhl vrcholu skalního sloupu. Po vyčerpávajícím boji zabil supí samici a hnízdo spálil. Za splněný úkol byl skutečně pánem hradu propuštěn, když slíbil, že zanechá loupežnické řemeslo.“

V 15. století byl hrad opuštěn a skončila tak rezidenční funkce hradu. Ten probudili k životu až Valdštejnové a v 18. století zde vybudovali poutní místo, které působí velice mystickým dojmem. V jejich snahách pokračovali i Lexové z Aehrenthalu v 19. století, kteří propojili okolní krajinu sítí turistických cest a zpřístupnili veřejnosti jako jednu z prvních památek právě hrad Valdštejn.

Romantické místo navštívil také známý snílek Karel Hynek Mácha a jeho možnou podobiznu najdeme v hradní kapličce sv. Jana Křtitele. Tu prý vytvořil malíř František Mašek v roce 1837 a představuje Jana Křtitele. Podobizna působí velice podmanivým dojmem a je dalším tajemstvím hradu Valdštejn.

most ke hradu Valdštejn: foto Petr Matura

K tajemné energii hradu přispívají i netopýři, kteří si ho zvolili za svůj domov a přezimují ve sklepních prostorách hradu. Jedná se o vrápence malého, kterému se zde velmi daří. Tento rok také na Valdštejnu probíhá dobrodružná hra, která nese název "Kryptex". Hra, skrývající v sobě mnoho zajímavých otázek, tajných šifer, záhadných skrýší a dobrodružného pátrání, se odehrává ve středověkých a romantických kulisách hradu, takže se nebudou nudit dospělí ani jejich potomci. Na hrad vede několik pohodlných turistických tras.

napsal Petr Matura

zdroj: hrad-valdstejn.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip