Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Šedivění vlasů může mimo dědičnosti urychlit kouření i stres

Šedivění vlasů může mimo dědičnosti urychlit kouření i stres

10.7.2021 - redakce Babinet.cz

Šediny ve vlasech mohou pořádně potrápit, zvláště když se objevují už v mladém věku. Přitom za to mohou naše geny a dědičnost, takže některou to potká už ve dvaceti letech, jinou až v padesáti..

fotografie: Freepik

Šedivění způsobují ho tzv. melanocyty, tedy buňky ve vlasových koříncích, které produkují barvící pigment. S přibývajícími lety začínají pracovat nepravidelně až se produkce melaninu úplně zastaví. Svou roli hraje také poškození působením ultrafialového záření. U některých jedinců se původní barva zachová po celý život, ale obvykle se první šedivý vlas může objevit kolem třicátého roku života.

Stres, stejně jako mnoho dalších faktorů životního stylu, může mít významný dopad na zdraví našich vlasů

Na vině může být samozřejmě i špatný způsob života jako kouření a hodně stresu, není divu, že zešedivíte dříve. Jestli navíc máte problémy se štítnou žlázou nebo chudokrevností, či zažíváte časný nástup menopauzy, zase to jsou nejlepší předpoklady pro předčasné šedivění.

I nedostatek vitaminů může mít vliv. Proto zařaďte potraviny s vitaminem B12, neuškodí ani doplňovat v tabletkách vápník, křemík, zinek, hořčík, kyselinu pantotenovou nebo biotin.

Šedivé vlady nikdy nevytrhávejte

Jste pevně rozhodnuty zbavit se všech bílých vlasů za pomoci pinzety? Rychle na to zapomeňt! Časté vyškubání vlasů totiž může poškodit folikul a to by znamenalo, že by už žádný vlas nemusel na místě vytrženého vyrůst. A nakonec šedivé vlasy jsou určitě lepší než plešatá hlava.

Současná móda ale naštěstí šedinám přeje. Stříbřité vlasy často působí daleko mladistvěji než řada nepřirozených odstínů. A do šedé se pouštějí dokonce celebrity, které mají daleko i do třicítky.

 

Napsala ŠT

 

Zdroj: Lékařský dům, Praha 7, idnes.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

petra.svr
23.2.2022 07:30

Zdravím, super článek, možná bych ho ještě rozšířila právě o to, jak přesně dochází k šedivění vlasů případně jiné alternativy, jak barvu vlasů navrátit, např. zde: https://www.reparexshop.cz/blog/pripravky-proti-sediveni-vlasu/

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip