Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Špaček je tvrdý nepřítel. Bojujte proti němu efektivně

Špaček je tvrdý nepřítel. Bojujte proti němu efektivně

30.6.2021 - redakce Babinet.cz

Špačci nejsou obrovský problém jenom pro vinaře. Před nájezdy obrovských hejn, ale i před pár jedinci, si nemůže být jistý vůbec nikdo, kdo na zahradě pěstuje jakékoli ovoce. Špaček si pochutná na čemkoli. Zrovna teď vám třeba ozobává rybíz nebo višně. Špaček se ale nesmí jen tak likvidovat, je nutné na něj jít chytře a v mezích zákonů.

fotografie: Pixabay

Od jara zahrádkáři bojují na zahradě se vším možný. Buď je moc mokro, nebo moc sucho, občas přijdou mšice, mandelinky, plíseň nebo jiná choroba, a když už to vypadá slibně, slétnou se na zahrádku a na očekávanou úrodu špačci.

Třpytivé pásky nebo CD

Podobně jako když lidé bojují na svých balkon s tím, že se jim tam zabydlují holubi, i na špačky dobře funguje, když se do okolí ohroženého ovoce instalují CD, DVD, nebo různé třpytivé pásky či střapce.

Je to metoda, kterou lze dobře použít na zahradách, terasách, balkonech, prostě všude. A tedy hlavně nejen proti špačkům.

Odlesky ptáky ruší, vadí jim, rozhodně je poplaší. Takže nasbírejte dostatečné množství zmíněného materiálu, přivažte jej na obyčejný provázek a rozvěste do stromů, keřů, na všechna místa, která je záhodno chránit.

Ovšem pozor, zrovna špaček je bohužel velmi inteligentní protivník. Časem si může všimnout, že mu od lesklých ploch nehrozí žádné nebezpečí. Pro příští sezonu bude tedy dobré plašiče přeinstalovat.

Sítě

Pokud nemáte příliš vzrostlé stromy a zahradu udržuje v určité výšce,pak je určitě nejefektivnější rozvěsit přes zahradu sítě. Těmi špačci neproletí a úrodu pravděpodobně opravdu velmi dobře ochráníte.

Sítě jsou dělány tak, že se přes ně dostane pouze drobný hmyz, tedy i potřební opylovači, bez nichž by vám na zahradě nic nevyrostlo a neuzrálo.

Plašičky

Proti špačkům je také účinná přítomnost dravců. Toho si ale asi jen tak do zahrady nenainstalujete. Proto můžete investovat do zvukové plašičky, která vydává stejné zvuky, které by vydávali dravci. I to je velmi efektivní řešení, ale tako dražší. Plašičky existují také ultrazvukové. I to má velký smysl.

Na strašáky a draky zapomeňte, ti před špačky příliš mnoho nepomohou.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: wikipedia.comVaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip