Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Hormonální bouře v dospívání dívek. Manuál pro rodiče, jak přežít toto šílené období

Hormonální bouře v dospívání dívek. Manuál pro rodiče, jak přežít toto šílené období

27.6.2023 - redakce Babinet.cz

Dospívání je dobou psychosexuálního vývoje, ale také obdobím citlivého prožívání a vnímání vztahů se svým okolím. Mladí lidé, zejména dívky, touží po autonomii. Vymaňují se ze světa rodiny a navazují vztahy s vrstevníky, kteří řeší stejné problémy.

foto / Pixabay

Většina trápení a problémů dospívajících dívek dnes a před dvaceti lety se zásadně neliší. U dívek začíná puberta obvykle mezi 10. až 13. rokem, ale mnoho maminek má zkušeností s tím, že hormonální změny u jejich dcer se děly už dříve. Hormonální změny související s pubertou probíhají postupně. Dívky prochází psychosexuálním vývojem, „hormonální bouře“ zodpovídá za fyzické i psychické změny. Ty mají za následek zaoblování tvarů, růst prsou, počátek menstruace, ale také častou a nečekanou změnu nálad. Dívky mají potřebu uvědomit si vztah sama k sobě a ke svému ženství. V tomto období dochází k sexuální identifikaci a dotváří se celková osobní identita.

V pubertě dochází k posunu vnímání vztahů s nejbližším okolím

Vztahy s rodinou ustupují do pozadí, na významu nabývají vazby s vrstevníky, kteří se nacházejí v podobných životních situacích. Charakteristická je touha po popularitě a atraktivitě pro opačné pohlaví, dívky postupně dospívají k utváření partnerských vztahů. Průměrný věk prvního pohlavního styku u žen se dlouhodobě pohybuje kolem 18 let. Sexuální život však začíná mnohem dříve. Své místo mají fantazie a masturbace jako součást normálního sexuálního vývoje, později i nekoitální partnerské aktivity a mazlení.

Komunikační technologie obzvláště v posledních letech prodělaly obrovský vývoj a rozmach. Přístup k intimním detailům života mladých dívek dnes mohou mít jak přátelé, tak neznámí lidé. Mladí lidé si mezi sebou vytvářejí vztahy rychlejším tempem díky tomu, že spolu komunikují kdykoliv a svoje zážitky ihned sdílejí se svými známými. Nástrahou vztahů a poznávání přátel přes sociální sítě je však výsledný klamný obraz uživatele, utvořený autostylizací a autocenzurou.

Manuál pro rodiče

Asi vůbec nejdůležitější je poznat, že už puberta přišla. Nevnímejte ji rozhodně negativně. Je to přece krásné období, v průběhu kterého se vaše dítě mění na dospělého člověka a bude na ni jednou nostalgicky vzpomínat. Stejně jako vy dnes vzpomínáte na tu svou. Asi ale víte, že ani s vámi to neměli rodiče jednoduché a nebylo ve vašich silách jim to usnadnit.

Do těla teenagera se začne vkrádat velké množství hormonů. Dítě začne víc řešit to, jak vypadá, mnohdy se srovnávat s ostatními a je to doba, kdy má nejčastěji sklony k závislosti na drogách nebo k experimentování. Pokud jde o dívku, může mít zase problémy s poruchami příjmu potravy. Nástrah číhá na každého nespočet, ale se vším se lze vyrovnat. Nemalujte proto hned čerta na zeď.

Buďte jako parťák

To, co je zakázané, jako kdyby dospívajícího nejvíc lákalo. Proto mu nikdy nic přímo nezakazujte. Buďte spíš jako jeho parťák nebo kamarád. Protože když mu něco zakážete, udělá přesný opak toho, co po něm chcete a jeho cílem bude nejen vás, ale všechny dospělé vytočit. Ovšem i přesto, že budete kamarádi, tak mějte svoje hranice a pravidla. Nepouštějte se ale do hádek a urputných příkazů. Může to být někdy těžké vyvážit, ale dospívající by nikdy neměl mít pocit, že rodiče jsou jeho nepřítelem.

Nerozčilujte se

Buďte naprosto klidní. Když nechcete, aby něco teenager dělal, v klidu si s ním sedněte a vysvětlete mu, kde jsou pravidla a hranice. Ale vaše NE je ne. Nepouštějte se do hádek a přesvědčování. Čím víc emocí do toho vložíte nebo se nedejbože začnete vztekat, rozčilovat a křičet, tím víc to vyjde úplně vniveč. Stůjte si za svým, ale nevyužívejte k tomu hádky a křik. Nalaďte se na klidnou vlnu a všechno řešte s chladnou hlavou. Myslete na to, že negativní emoce nic dobrého nepřinesou.

Dejte mu možnost volby

Někdy může dospívání mít opravdu nepěknou podobu, kdy vaše dítě dělá něco, co by opravdu nemělo. Ale je to právě o tom, že musí znát vaše pravidla. Pokud mu něco z dobrého důvodu zakážete, musí tady být důsledky, co nastane, když to poruší. Takže když nějaké pravidlo poruší, dbejte na dodržení důsledků. Důležité je to, abyste – když něco udělá přes váš zákaz – trvali na svém, jinak vás nebude brát vážně. A to nechcete.

Mluvte otevřeně

O všech citlivých tématech mluvte s dospívajícím otevřeně. Už proto se vyplatí být v roli parťáka. Aby k vám mělo dítě ještě stále důvěru. Klidně mu řekněte, že pokud ho něco trápí, může vám to kdykoliv říct. Určitě nenaléhejte, dejte tomu čas. Mluvte otevřeně o drogách a sexualitě, ale i o dietách s dívkami. Když získají správné informace od vás, nebudou si získávat zkreslené informace jinde.

Pro dívky je v období puberty důležitý vzor otce, který pochválí, ocení její krásu. Sebevědomí dívek totiž při dospívání klesá. Pozor ale na komentáře ohledně postavy, ty mohou velmi snadno rozvinout právě třeba anorexii nebo bulimii. Rozhodně posilujte bez ohledu na pohlavní dítěte jeho zdravé sebevědomí, které dostává zabrat.

Rada závěrem

Myslete také na sebe. Na svou spokojenost a potřeby. Jedině tak budete moci být stabilní oporou. Nekoukejte na věci negativně, snažte se být pozitivní. I v těžkých chvílích buďte puberťákovi jeho společníkem, ale nechte si prostor i na svůj život. Nenechte se pohltit jeho potížemi. Koneckonců z vašeho dítěte se vyvíjí dospělý člověk a potřebuje se sám trochu spálit. Bez toho by nemohl být tak skvělým člověkem jako za pár let.

 

napsala ŠT

Zdroj:

https://zdravi.euro.cz/clanky/puberta-se-projevuje-rustem-ochlupeni-i-precitlivelosti-vite-na-co-se-pripravit/

https://www.modrykonik.cz/blog/redakce/article/dospivani-u-divek-puberta-zacina-ve-vek-zdr6io/

Psychologická poradna Praha 1

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz