Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Účinná a levná ochrana pro rajčata, která má své odpůrce, ale také příznivce

Účinná a levná ochrana pro rajčata, která má své odpůrce, ale také příznivce

17.6.2021 - redakce Babinet.cz

Jedlá soda má mezi zahrádkáři své zapřisáhlé odpůrce, ale také skalní příznivce. Ti, kterým jedlá soda do zahrady, či na dvorek nesmí, vznáší obavy ohledně sodíku. Údajně může ničit listy, kořeny, či jiné části rostlin a později mohou ovlivňovat kvalitu, i stav rostlin obecně.  Výzkumy však dokládají, že množství sodíku v jedlé sodě není takové, aby došlo k vážnému poškození. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) prohlásila hydrogenuhličitan sodný za bezpečný, co se jedlých plodin týče.

fotografie: Freepik

Jedlou sodu tedy můžete bez obav použít i na své zahradě. Konkrétně na ochranu svých rajčat. Postřik z jedlé sody je geniální prevencí proti plísním, a účinným bojovníkem proti parazitům a případným jiným škůdcům. Ukážeme si tak, jaké jsou způsoby přípravy a jak lze postřiky z jedlé sody použít. Jsou šetrné a za hubičku. Což se rozhodně o kupovaných přípravcích, které jsou mnohdy plné chemikálií, říci nedá.

  • První možností, kterou můžete využít, je směs oleje, vody a jedlé sody. Konkrétně jde o pět polévkových lžic oleje a zhruba sedm a půl litru vody. Dobře vodu a olej promíchejte, aby se vše hezky spojilo. Poté přidejte osm polévkových lžic jedlé sody a míchejte, dokud se soda úplně nerozpustí.
  • A druhou variantou, jak použít jedlou sodu, je směs oleje, sody, saponátu a vody. Smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody, dvě polévkové lžíce oleje, čtyři kapičky saponátu a opět sedm a půl litru vody. Dbejte na to, aby saponát nebyl nijak parfemovaný, nebo snad přípravek dokonce neobsahoval bělidlo, pokud jste potřebovali například saponát něčím nahradit.

Tipy, jak postupovat před postřikem

  1. Před aplikací postřiku odstraňte z rostliny znehodnocené listy.
  2. Vaše rostliny nejdřív postříkejte pouze vodou. Otevřou se tak póry.
  3. Teprve nyní následuje aplikace směsi jedlé sody. Důkladně ji aplikujte na celou rostlinu. Nezapomeňte na spodní stranu listů.
  4. Tento postup opakujte každý den po dobu sedmi až osmi dnů, dokud nezmizí dříve viditelné poškození rostliny.
  5. Tuto metodu můžete použít i jako postřik rajčat ve skleníku.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: krenizdravo.rtl.hr

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip