Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kořen dlouhověkosti. Objevte duševní a fyzickou svěžest díky ženšenu

Kořen dlouhověkosti. Objevte duševní a fyzickou svěžest díky ženšenu

16.6.2021 - redakce Babinet.cz

Ženšen posiluje fyzickou sílu, psychickou odolnost, imunitu, vitalitu (díky podpoře činnosti jater, srdce, plic, ledvin a sleziny), pomáhá při relaxaci a díky vysokému obsahu saponinů zvyšuje schopnost soustředit a učit se, uklidňuje nervy, zlepšuje zrak, reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu.  Pokud je užíván dlouhodobě, podporuje dlouhověkost. Účinnými látkami ženšenu je  řada glykosidů, nazvaných ginsenosidy (saponiny), kořen je bohatý na cenné minerální látky a stopové prvky, obsahuje silice, hořčiny a další látky.

fotografie: Pixabay

Ženšen se v přírodě vyskytuje pouze na severní polokouli v několika lokalitách (Korejský poloostrov, Mandžusko, Sibiř). Vzhledem ke klimatickým podmínkám a přísným požadavkům na správné pěstování je Korea považována za nejvhodnější oblast pro ženšen.  Kořen ženšenu se upravuje buď tepelně nebo sušením. Ze zpracovaného kořene se vyrábí nápoje, koncentráty, sladkosti nebo kosmetika. Může být přidáván i do pokrmů, jako je rizoto či polévka. Korejský ženšen se používá jako léčivá bylina v mnoha oblastech již tisíce let. Běžně ho konzumují Češi například v energetických nápojích nebo široce propagovaných volně prodejných lécích.

Síla ženšenu spočívá v jeho působení jak na psychické, tak na fyzické rozpoložení člověka. Ing.Radka Loja, expert na přírodní medicínu, uvádí: „Ženšen a jiné produkty mohou být silnou alternativou vůči klasické medicíně na různé běžné neduhy spojené s fyzickým zdravím či psychikou. Každý člověk je jiný, ale vyzkoušet ženšen dle mých zkušeností stojí za to.“ Nejlepší referencí pro užívání ženšenu je samotná Jižní Korea, kde různé ženšenové produkty konzumuje od útlého věku většina obyvatel. Jsou výkonní a odolní vůči běžnému nachlazení a chřipce.

Příznivé působení ženšenu na:
  • psychickou i tělesnou kondici
  • podporu vitality a dobré nálady
  • podpora sexuálního zdraví pro muže i ženy
  • podporu rekonvalescence po nemoci či úrazu
  • podporu paměti a mozkových funkcí ve vyšším věku (ale pozor na interakce s léky)
  • podporu výkonu při sportu – ženšen neobsahuje dopingové látky
  • zmírnění menopauzálních obtíží
  • antioxidant
  • udržení normální hladiny cukru v krvi

Pokud budete shánět kvalitní ženšen, je potřeba vždy vybírat ženšen s deklarovaným obsahem ginsenosidů, ne pouze namletý kořen!

zdroj: lekarna.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip