Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Rakovina plic se řadí mezi nejzákeřnější typy rakoviny vůbec

Rakovina plic se řadí mezi nejzákeřnější typy rakoviny vůbec

15.8.2023 - redakce Babinet.cz

Jde dlouho o bezpříznakové onemocnění, kdy člověk nepociťuje v počátečních stádiích žádné potíže. Nemoc se zpravidla projeví až v pozdní fázi, kdy je léčba značně náročná a šance na přežití se snižuje na jednotky procent.

foto / Freepik

„Významnou roli hraje prevence, ale ze zkušenosti vím, že málo pacientů si vůbec neuvědomí, že patří mezi rizikovou skupinu nebo návštěvu lékaře odkládá. Přitom včasné zachycení je pro úspěch léčby stěžejní,“ říká MUDr. Ivo Hanke, Ph.D., zástupce přednosty pro hrudní chirurgii Fakultní nemocnice Hradec Králové.

I přes značný vývoj chemoterapie, radioterapie, biologické léčby i imunoterapie zůstává chirurgické řešení stále nejefektivnější metodou, tedy pokud je karcinom odhalen včas a nemocný je schopen chirurgický zákrok podstoupit. Časté jsou chirurgické zákroky, při kterých lékaři odstraní postiženou plicní tkáň. O tom, jak velká část může být odstraněna, rozhoduje rozsah onemocnění. Lobektomie se provádí k odstranění celého plicního laloku, při pneumonektomii dojde k odstranění celé plíce.

„Časný záchyt plicní rakoviny je v současnosti jednou z nejnadějnějších možností zlepšení zatím značně neuspokojivých léčebných výsledků této zákeřné nemoci. I když je léčba stále cílenější a začíná být pacientovi šitá na míru, je pokročilá plicní rakovina spíše lépe léčitelným, nežli vyléčitelným onemocněním. Nedávná studie ve spojených státech prokázala, že vyšetření rizikových skupin nemocných pomocí nízkodávkovaného CT hrudníku nejenom snižuje úmrtnost na plicní rakovinu, ale snižuje významně i celkovou úmrtnost vyšetřované skupiny.“ říká primář MUDr. Jiří Votruba, I. klinika tuberkulózy a respiračních nemocí VFN.

Nejvíce přispívá ke vzniku rakoviny plic kouření, cigaretový kouř obsahuje více než 60 různých karcinogenů a nikotin také oslabuje reakce imunitního systému. Ohroženi jsou i  nekuřáci, které ohrožuje pasivní kouření neboli vdechování kouře, který vzniká při kouření jiných osob. Mezi další významné rizikové faktory pro vznik plicního karcinomu patří i kontakt s azbestem nebo radonem, který se může do obytných domů dostat například z nevhodně použitých stavebních materiálů či z geologického podloží.

Příznaky rakoviny plic 
  • Špatné dýchání
  • Dušnost, zadýchanost
  • Chrapot
  • Problémy s polykáním
  • Opakující se záněty plic
  • Únava
  • Bolesti svalů
  • Bolest na hrudi
  • Otoky obličeje, krku a horních končetin
  • Neurologické poruchy

 

napsala RŘ

 

zdroje:

MUDr. Ivo Hanke, hrudní chirurgii Fakultní nemocnice Hradec Králové

MUDr. Jiří Votruba, I. klinika tuberkulózy a respiračních nemocí VFN

zdravi.euro.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz