Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy, královský zážitek z cest

Střední Čechy, královský zážitek z cest

30.5.2021 - redakce Babinet.cz

Střední Čechy, region ležící okolo hlavního města Prahy, je doslova protkaný otisky střevíců českých králů a královen, stejně jako významných šlechtických rodin. Vydat se v jejich stopách nikdy nebylo jednodušší. Naplánujte si cestu do největšího kraje České republiky a prožijte královskou dovolenou všemi smysly.

Křivoklát: foto Jiří Jiroušek

Královský hrad Křivoklát

Jeden z nejstarších českých hradů se pyšní nejen bohatou historií a středověkou architekturou, ale také nespočtem příběhů, kterým byly zdejší zdi svědky. Seznámit se s osudy králů, kteří za hradními zdmi rozhodovali o budoucnosti českého království, i s osudy dalších významných obyvatel tohoto majestátního hradu můžete při jedné ze tří komentovaných prohlídek. Hradní krása si podmanila nejedno srdce návštěvníků i umělců, a tak se hrad stal nejfilmovanější lokalitou ve středních Čechách.

Krakovec: foto MCU media, Libor Sváček

„Strašidelná“ zřícenina hradu Krakovec

V hlubokých křivoklátských lesích ukrývá se řada hradů a tvrzí. Jedním z nich je hrad Krakovec. Romantickou zříceninu proslavily především české pohádky Ať žijí duchové a Princ a Večernice. Hrad se vepsal do českých dějin i mimo filmová plátna, když se stal posledním útočištěm Mistra Jana Husa před osudnou cestou do německé Kostnice.

Mělník: foto Petr Luňák

Královské vinné město Mělník

Na soutok dvou nejvýznamnějších českých řek – Vltavy a Labe – shlíží královské město Mělník. Vinařskou tradici zde založil již Karel IV., od té doby se z města stalo české vinařské centrum. Ochutnat zdejší vyhlášená vína můžete v zámeckých sklepích. Dominantou města je chrám sv. Petra a Pavla, z jehož věže budete mít soutok jako na dlani. Pod chrámem se pak ukrývá třetí největší česká kostnice.

Točník: foto CzechTourism, MarkBBDO

Nejznámější královské souhradí Točník a Žebrák

Točník a Žebrák – jména dvou hradů, která vyslovíte jedním dechem. Nerozluční bratři, kteří na sebe vzájemně hledí, probudí romantickou duši i v největším drsňákovi. Vydejte se objevit královské hrady, jejichž osudy spojuje především osobnost krále Václava IV. Zatímco k dobytí staršího z nich, Žebráku, vám postačí jen pár kroků od parkoviště, na výstup k Točníku si připravte více sil. Odměnou vám bude opravdu kouzelný výhled na vrcholky Křivoklátska a Brdské vrchoviny.

Český Šternberk: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Nedobytný hrad Český Šternberk

Jako strážce krajiny okolo řeky Sázavy stojí na skalním ostrohu majestátní hrad Český Šternberk. Za jeho mohutnými gotickými zdmi se ukrývají honosné barokní místnosti, které už více než 700 let obývají páni ze Sternbergu. Ty nejkrásnější místnosti, připomínající historii českého šlechtického rodu, jsou přístupné veřejnosti. Kromě nich můžete navštívit také předsunutou baštu přezdívanou Hladomorna. Z jejího vrcholu budete mít Posázaví jako na dlani.

www.strednicechy.cz

FB: @DestinaceStredniCechy

IG: @VisitCentralBohemia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip