Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Krása a zdraví ukryté v růži. Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

Krása a zdraví ukryté v růži. Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

20.5.2021 - redakce Babinet.cz

Růže šípková jinak také Rosa canina je odnepaměti uznávána za královnu květin. Její pěstování se rozšířilo z Persie a přineslo inspiraci umělcům, bojovníkům i milencům v každé zemi.  Již staří Egypťané si růží velmi vážili. Jejich okvětní plátky užívali k osvěžování vzduchu a růžovou vodu pak jako parfém. Říká se, že když se Markus Antonius dvořil Kleopatře, nechala posypat místnosti svého paláce okvětními plátky růží až do výše kolen.

fotografie: Pixabay

Rovněž Američané mají růže velmi v oblibě. Růže byly jedněmi z prvních květin vysázených kolem Bílého domu, kde daly základ dnešní rozsáhlé růžové zahradě.

Podíváme-li se do Čech, tak i zde má růže svou dlouhou tradici. Vždyť mnoho šlechticů mělo růži ve svém erbu a kolik pohádek a bájích o nich bylo napsáno.

Růže byla a do současné doby je využívána pro celou řadu účelů např. v kosmetice – kde se velmi často užívá jako přísada do pleťových krémů či vod. Esence z růže se používají do parfémů. Okvětními lístky růže můžeme použít jako ozdobu letních salátů a podpořit tak nejen naše chuťové, ale i vjemové buňky.

Vyzkoušejte si její vynikající vlastnosti na vlastní kůži

Zpříjemněte si chmurné večery. Připravte si koupel, která ve Vás navodí vnitřní harmonii a probudí romantickou náladu. Dala by se také nazvat partnerskou, i když si ji budete užívat sama neboť zjemňuje a kultivuje partnerskou komunikaci a má erotické vibrace. Do koupele si kápněte 6 kapek růžového oleje, přidejte trochu růžového potravinářského barviva a pár okvětních růžových lístků (v zimních měsících koupíte sušené v bylinářství – v Praze např. v Dlouhé ulici). Pro zvýšení účinku si můžete zapálit vonnou tyčinku s esencí růže nebo růžovou olejovou lampu. Než vstoupíte do připravené lázně zapalte si ještě bílou a šarlatově červenou svíčku. Ponořené ve voňavé lázni si představujte, jak Vámi proudí zlaté světlo, které Vám přináší životní energii a naplňuje Vás láskou.

Jak již bylo řečeno výše růže se nevyužívá jen pro krásu, ale velmi hojně byla využívána v kuchyni např. k výrobě džemů, octa, paštik či k léčebným účinkům. Výtažek z růží patří mezi nejbezpečnější hojivé substance.

Šípkový čaj a vitamin C v něm obsažený může pomoci snížit délku a trvání nachlazení nebo chřipky. Nálev z růžových okvětních plátků je zase jedním z tradičních způsobů pro léčbu oparů či aftů. Tento nálev připravíme ze 2-3 lžiček drcených sušených šípků nebo na prášek rozdrcených okvětních lístků na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Pijte tak často, jak je libo.

Pokud rády experimentujete využijte okvětní lístky růží k přípravě vlastního čaje. Jako základ použijte kvalitní čaj, který zakoupíte v čajovně a k němu přimíchejte 2-3 přísady. K lístkům růže se jako základní čaj velmi dobře hodí Roibos. Do něj pak přidejte zmiňované sušené okvětní plátky růží a 1-2 další ingredience dle vlastní chuti. Může to být sušená kůra z chemicky neošetřeného pomeranče či citrónu, špetku meduňky, sedmikráska či trošku súdánského ibišku. Všechny zmiňované bylinky zakoupíte v každém dobrém bylinkářství. Vámi namíchaný čaj může posloužit k příjemným chvilkám strávených s partnerem, při rodinné nedělní oslavě nebo jako milý dárek.

 

Napsala Šárka Janouchová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip