Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Líbání sice snižuje stres a údajně i zvyšuje imunitu, ale ohrozit vás může polibková nemoc

Líbání sice snižuje stres a údajně i zvyšuje imunitu, ale ohrozit vás může polibková nemoc

18.5.2021 - redakce Babinet.cz

Nejznámějším onemocněním přenášeným polibkem, jehož název také zlidověl jako „nemoc z líbání – Kissing Disease“, je infekční mononukleóza (nemoc studentů, polibková nemoc, nemoc z líbání).  Jde o velmi rozšířené infekční onemocnění vyvolané virem.

fotografie: Freepik

Je přenášené slinami a slinami kontaminovanými předměty, jakými může být například zubní kartáček, cigareta či sklenice. Inkubační doba je u mononukleózy 2 až 7 týdnů, akutní fáze obvykle trvá 7-10 dní.

Nejvyšší výskyt je v pubertě, u mladistvých a mladých dospělých mezi 15–24 lety.

Zde bývá infekce prezentována zvětšenými mízními uzlinami, bolestmi v krku, zvětšenými krčními mandlemi s bílými pablánami, únavou, nevolností, malátností, horečkou. Bývají také zvětšeny játra a slezina a infekce může připomínat angínu. Stejně jako další herpetické viry má i EBV schopnost vyvolávat celoživotní možnou infekci hostitele.

Pokud někdo trpí výše uvedenými příznaky, je rozhodně vhodné, aby navštívil lékaře.

Nad 40 let se infekční mononukleóza prakticky nevyskytuje. Často podle statistik onemocní také malé děti. U těch ale onemocnění obvykle proběhne pouze s lehkými klinickými příznaky, nebo zcela bez příznaků.

Virus mononukleózy se vyskytuje celosvětově. Přítomnost specifických protilátek, které vznikají po prodělaném onemocnění a přetrvávají celoživotně, jsou prokazatelné až u 95 procent dospělých.

 

Zdroj: VFN Praha

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip