Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Druhy vegetariánství. Jak se zorientovat ve výživových směrech?

Druhy vegetariánství. Jak se zorientovat ve výživových směrech?

13.5.2021 - redakce Babinet.cz

Existuje celá řada typů vegetariánské stravy, které vylučují, nebo naopak zahrnují různé potraviny.

fotografie: Freepik

  • Buddhistické vegetariánství. Různé buddhistické tradice mají odlišné učení o stravě, které se mohou také lišit nařízeními pro mnichy a jeptišky. Mnoho lidí interpretuje přikázání "nezabiješ", tím že požaduje abstinenci od masa, ale ne všichni. Na Tchaj-wanu vegetariánství vylučuje nejen všechny produkty živočišného původu, ale také zeleninu z rodu česnek (zelenina, která má charakteristickou vůni cibule a česneku): cibuli, česnek, jarní cibulku, pórek, pažitku nebo šalotku.
  • Fruitariánství povoluje pouze ovoce, ořechy, semena a jiné rostlinné části, které mohou být získány bez poškození rostliny.
  • Džinistické vegetariánství zahrnuje mléčné výrobky, ale vylučuje vejce a med, stejně jako kořenovou zeleninu.
  • Makrobiotická dieta se skládá převážně z celozrnných obilovin a bobovitých rostlin (luštěnin).
  • Laktovegetariánství dovoluje mléčné výrobky, ale ne vejce.
  • Ovovegetariánství dovoluje vejce, ale ne mléčné výrobky.
  • Laktoovovegetariánství (nebo lakto-ovo vegetariánství) dovoluje zvířecí/mléčné výrobky jako jsou vejce, mléko a med.
  • Sattvická strava (také známá jako jogícká strava) je založená rostlinné stravě a může rovněž zahrnovat mléčné výrobky (ne vejce) a med, ale vylučuje vše z rodu česnek (cibule, česnek, pažitka), červenou čočku, duriánové ovoce, houby, modré sýry, fermentované potraviny nebo omáčky, alkoholické nápoje. Často také vylučuje kávu, černý či zelený čaj, čokoládu, muškátový oříšek nebo jakýkoli jiný typ povzbuzujícího prostředku, jako je například nadměrné ostré koření.
  • Veganství vylučuje veškeré zvířecí maso a vedlejších produkty živočišné produkce, jako je mléko, med a vejce, stejně jako položky rafinované (čištěné) nebo vyráběné prostřednictvím jakéhokoli takového produktu, jako je například živočišným uhlím rafinovaný bílý cukr nebo na živočiších testovanou jedlou sodou.
    • Vitariánství (syrové veganství) zahrnuje pouze čerstvé a nevařené ovoce, ořechy, semena a zeleninu. Zelenina může být vařena pouze na určitou teplotu, například za použití sušičky na ovoce.

V rámci tzv. "ovo-" skupin, existuje mnoho lidí, kteří odmítají konzumovat oplodněná vajíčka (ta s balutem jsou extrémní příklad). Nicméně takový jemný rozdíl není obvykle specificky řešen.

Někteří vegetariáni se také vyhýbají produktům, které by mohly používat zvířecí přísady, které nejsou na vyznačeny na štítcích nebo které používají živočišné produkty ve svém zpracovatelském průmyslu; například cukr, který je bělený živočišným uhlím, sýry, které používají zvířecí syřidla (enzymy ze zvířat žaludeční sliznice), želatinu (odvozenou od kolagen ze zvířecí kůže, kosti a pojivové tkáně), některý třtinový cukr (ale ne z cukrové řepy) a jablečný džus/alkoholu čištěn želatinou nebo drcenými měkkýši a jeseterem, zatímco ostatní vegetariáni si toho nejsou vědomi, nebo jim nevadí takový přísady.

Jednotlivci se někdy sami označují za "vegetariány", i když praktikují polovegetariánství, protože některé slovníkové definice popisují vegetariánství někdy včetně konzumace ryb, nebo jen zahrnují savčí kůži jako součást jejich definice masa, zatímco jiné definice vylučují ryby a všechno zvířecí maso. V ostatních případech jednotlivci mohou sebe označovat jako "polovegetariány" (semivegetariány). V jiných případech se označuje za "flexitarian". Tyto diety mohou následovat ti, kteří snížili spotřebu zvířecího masa jako způsob přechodu ke kompletní vegetariánské stravě nebo kvůli zdraví, etice, z ekologických nebo jiných důvodů. Pod polovegetariánskou stravu patří:

  • Makrobiotická strava se skládá převážně z celozrnných obilovin a bobovitých rostlin (luštěnin), ale může někdy obsahovat ryby.
  • Rybo-vegetariánství (pescetariánství) zahrnuje ryby a případně jiné formy tzv. plodů moře;
  • "Kuře-rybovegetariánství" (pescopollovegetariánství, pollopescetariánství) zahrnuje drůbež a ryby, nebo pouze "bílé maso";
  • Kuře-vegetariánství (pollotariánství) zahrnuje kuřecí maso a případně i další drůbež;

Polovegetariánství je zpochybňováno vegetariánskými skupinami jako je Vegetariánská společnost, která uvádí, že vegetariánství vylučuje konzumaci jakéhokoli zvířecího masa.

napsala Andrea Pastirčáková

Zdroj: Wikipedie

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu