Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sezamové semínko je nabité zdravím. Zařaďte ho do svého jídelníčku a oceníte jeho účinky

Sezamové semínko je nabité zdravím. Zařaďte ho do svého jídelníčku a oceníte jeho účinky

9.5.2021 - redakce Babinet.cz

Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje kvalitní bílkoviny, minerály a vitamíny. Má pozitivní vliv na srdce, cévy, krevní tlak, cholesterol, trávení, játra a také na nervový systém.

fotografie: Freepik

Obsahuje až 57 % kvalitního a zdraví prospěšného oleje a pochází z oblasti Eufratu a Afriky. Dnes se pěstuje téměř ve všech teplých oblastech světa - nejvíce pak v Indii, Číně, Barmě nebo Mexiku.  Jedná se o jednoletou bylinu, dorůstající výšky osmdesát až dvěstě centimetrů. Na jaře ji obsypávají bílé a růžové kvítky a celou pokrývají jemné chloupky. Existují rozmanité druhy sezamových rostlin a liší se semínky. Některé dávají světlejší, další žlutá, růžová, bílá, kaštanová nebo černá semínka.

Sezamová semínka jsou olejnatá. Obsahují 85% nenasycených mastných kyselin, 22% proteinů bohatých na bílkoviny a pět procent minerálů (hlavně fosforu, draslíku a hořčíku, dále vápníku, železa, mědi,...). Dodávají tělu potřebný vápník a dokonce sto gramů sezamu obsahuje 1500 miligramu vápníku se snadnou asimilací. Tím převyšuje mléko. Z dalších důležitých látek v nich najdete vlákninu, vitamín B3 a E, fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, zinek, sodík a mangan. Přináší též lecitin, který vyživuje mozkové buňky a optické nervy.

Sezamem ku zdraví

Sezam působí jako prevence proti osteoporóze, osteomalacii, zlomenině kostí, chrupavek, páteře a zubů. Prospěšně zklidňuje podrážděné nervy, podporuje lepší mozkovou oxidaci a je prevencí artrózy. Zároveň zvyšuje imunitu a zlepšuje látkovou výměnu.

Sezamový olej bývá součásti přírodní kosmetiky. Je vhodný při péči o suchou pokožku. Pomáhá také při péči o vlasy, přirozeně je ztmavuje, no a když ho trochu zahřejeme, je vhodný i k masážím.

zdroj: sever.rozhlas.cz, babinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz