Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co sázet na zahrádku v květnu

Co sázet na zahrádku v květnu

5.5.2021 - redakce Babinet.cz

Máme tady začátek května a i nyní je řada plodin, které lze vysévat do volné půdy. Samozřejmě, předpěstované rostlinky ještě nevysazujeme. To až po „zmrzlých“, tedy po svátku Pankráce, Serváce a Bonifáce, v druhé polovině měsíce května.

fotografie: Freepik

Výsev však není žádný problém. V květnu můžeme vysévat drobnou zeleninu. Mezi tu patří lahůdková cibulka, mrkev, petržel nebo ředkvičky. To všechno můžeme dávat přímo do záhonu.

Ředkvičky také v truhlíku

Ředkvičky zle vysévat i do pařeniště, folijovníku či květníku. Ředkvičky vyséváme řídce a často zaléváme. Do pár týdnů máte svojí první jarní zeleninu úplně bez problému.

Mrkev i cibulky

Řídce vyséváme i zmíněnou mrkev, petržel nebo jarní cibulku. A to proto, ať nemusíte zeleninu jednotit a přicházet tak o část úrody. Ovšem v případě cibulky můžeme přesazovat, tam to takový problém není.

Tykve

Do země nyní mohou jít také semena nejrůznějších tykví. Mezi ty se počítají třeba všechny druhy dýní. Dávat je můžete například na kompost nebo k plotu, který pěkně popne. Dýně tak budou mít skvělou oporu.

Další, co teď můžeme dávat ven i do pařníku, jsou cukety. Předpěstujeme si pěkné sazenice, které koncem května můžeme sázet na místo určení, ideálně do pěkně prohnojené půdy někde v polostínu.

Papriky ne

Vysévat dále můžeme patisony, melouny. Ještě stále lze do pařenišť, folijovníků a skleníků vysévat rajčata. Dáváme také nejrůznější druhy bylinek, i ty nám teď pěkně porostou.

I teď tedy zle, až na papriky, vysévat skoro všechno. Ještě máte čas a rostlinky v klidu a pohodě vyrostou. Nuže hurá do toho.

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip