Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Postcovidový syndrom: Co se děje s tělem, když odezní akutní fáze nemoci covid-19

Postcovidový syndrom: Co se děje s tělem, když odezní akutní fáze nemoci covid-19

28.4.2021 - redakce Babinet.cz

Na otázky, jak se postcovidový syndrom projevuje, jak dlouho přetrvávají potíže a jaká je prevence odpovídá MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace.

fotografie: Freepik

Jde nějak shrnout, co vše vlastně postcovidový syndrom představuje, nejčastější problémy? Nebo se problémy liší?

Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemconění covid 19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění.  Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním.
Mají postcovidový syndrom více muži či ženy?

Zdá se, že to nemá závislost na pohlaví či věku.

Lze říci, že ten, kdo měl "lehký" průběh covidu, nebude mít žádné následky do budoucna?

S postcovidovým syndromem přicházím do styku dnes a denně. A nemluvím jen o

pacientech, kteří prošli těžkým průběhem nemoci a jejich stav vyžadoval intenzivní léčbu v nemocnicích. Měl jsem pacienty, kteří i relativně těžší průběh onemocnění zvládli doma, aby nezatěžovali zdravotnický systém a také ty, kteří měli naprosto lehký průběh, a přichází ke mně s těžkým postcovidovým syndromem.

Je lepší čekat na odeznění potíží, nebo vyhledat odborníka?  Spadá pod pneumologii?

Doporučují vyhledat lékaře, který má hlavně povědomí o postkovidovém syndromu. Na specializaci v tuto chvíli skutečně nezáleží, neb se jedná o natolik obšírnou symptomatiku, že téměř vždy zasahuje do více oborů.

Jak dlouho obvykle přetrvávají potíže?

Neléčené potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce. Máme pacienty, kteří prodělali covid v srpnu 2020 a teprve nyní se k nám dostali, a to díky tomu, že se této léčbě intenzivně věnujeme a stále zlepšujeme i samotný postup léčby, který je víceurovňový. Dá se říci, že jsme již opustili všeobecná doporučení ve smyslu „jezte vitamíny a odpočívejte a vše bude fajn“. Už měsíce se snažíme najít způsob jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoci.

Tyto projevy nazývané postcovidovým syndromem medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit více úrovní léčby. Řešíme to tak, že odebereme kompletně krev a změříme saturaci kyslíku. Pacient má například subjektivní pocit, že jeho krev se neokysličuje a objektivně tomu tak často je. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není.

Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie. Tablety často po covidu zažívací trakt nepřijímá dobře. Když pacient pozře tisíc miligramů vitamínu C, tělo si vezme sotva zlomek z tohoto množství a zbytek vyloučí. Ale při podání vysoké dávky vitamínů a minerálů rovnou do žíly, pak ještě například s postcovodivým odvarem z bylin, to funguje a tělo využije celou dávku. Lidé si tuto naši metodu chválí a ze své dosavadní praxe mohu říct, že zatím nám vždy zabere právě tento postup.

Jak je možné, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři sami často nevědí rady?

Vysvětluji si to tím, jaký je charakter samotného covidu-19: Je to nakonec podobné

průběhu covidu, který je také nevyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIPu a 84letého seniora, který je těžce polymorbidní, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní a jediný projev, který on zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. To se u něj provilo jen tak, že ten den k obědu nesnědl obvyklých šest knedlíků,  ale dal si pouze čtyři.

Může být postcovidový syndrom trvalý?

V tuto chvíli nelze říci, zda ano či ne, neb jej známe zhruba rok. A také stále mutuje. Z praxe však vyplývá, že pokud nejsou včas “naplněné sypky zrním, hladomor pokračuje a zhoršuje se”. Tělo strádá a pacienti to častokrát nedokáží zlepšit jen stravou a spánkem.

Když mám po covidu následky, jsem stále infekční?

Reinfekce sice hrozí (hlavně u zmutovaných forem viru), ale pravděpodobnost infekčnosti je nízká.

Jaká je prevence postcovidového syndromu?

Po prodělaném onemocnění se snažit posilovat svou tělesnou i duševní schránku. Neklesat na myslí, oprostit se od projevu agrese, méně sledovat televizi a více pobývat v přírodě. Také se nám osvědčila postkovidová bylinná směs v odvarech, které pacienti pijí dvakrát denně po dobu 14 až 28 dnů a dojdou si aspoň na jednu či dvakrát na infuzi multivitamínu s vysokou dávkou vitamínu C (odpovídá cca 80 kg pomerančů).

Podcast: Co se ještě od lékaře dozvěděla naše redaktorka?

 

připravila Šárka Málková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu