Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Nenáročná na pěstování a úžasná v kuchyni. Zasaďte si letos cuketu

Nenáročná na pěstování a úžasná v kuchyni. Zasaďte si letos cuketu

29.4.2023 - redakce Babinet.cz

Cuketa dokáže přebírat různé chutě, takže ji lze použít do slaných i sladkých pokrmů. Je skvělým zdrojem železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamínů B a C, karotenu a dalších důležitých látek. Obsahuje velké množství vody a minimum kalorií, takže ji určitě oceníte při dietě.

Cukety velmi dobře, podobně jako dýně, porostou na kompostu. Potřebují dostatek živin, aby měly pěkné plody. Z jedné rostlinky můžete sklidit desítky plodů. Pokud teď tuto zeleninu vysadíte. Jestliže zasadíme semínka na konci dubna, vzejdou v období po „zmrzlých“, takže jim případné přízemní mrazíky neublíží.

Cukety mohou být sytě i světle zelené, jasně žluté i proužkované: foto Pixabay

Přihnojování

Pokud nemáte kompost, který byste cuketami mohli osadit, tak nezapomeňte na to, že je rostliny nutné přihnojovat. Výborné je naložit si kopřivy, nebo použít kravský či koňský hnůj. Ten je fajn i granulovaný. Není nutné si jej někde shánět nebo sbírat. U cuket platí, že není moc dobré používat syntetická hnojiva.

Stanoviště

Nikdy cuketu nedávejte do stínu. Potřebuje pěkné výhřevné stanoviště, nikdy, opravdu nikdy jí nedávejte do stínu. Příliš dobře tam plodit nebude. Navíc ve stínu je problém s tím, že může chytat plíseň, ke které jsou zrovna cukety velmi náchylné.

Plané květy

Jakmile nám rostlinka začne kvést, tak zaštipujeme plané květy. Za květem, ze kterého bude cuketka už můžeme vidět, že vylézá mini cuketa. Naopak u planých květů je pouze hubená stopka, z které nebude vůbec, ale vůbec nic.

Cukety pak patří mezi tykve. Podobnost s dýní je tedy zřejmá, a to jak na chuti, tak na způsobu pěstování, nebo na celkové stavbě plodu.

Mimochodem, necháte-li cuketu přerůst a přezrát, bude tak tvrdá jako dýně. To se občas stává, ale i tak je použitelná.

Nemáte zahradu?

Cuketu můžete pěstovat i na balkóně či terase ve velké nádobě. Květy však potřebují opylení hmyzem, takže včely a další opylovači k nim proto musí mít přístup. Pokud je jich nedostatek, je třeba samičí květy s pomocí samčích opylovat ručně.

foto / Pixabay

Použití

Mladé plody jsou nejlepší jen tak na plátky hodit na gril. V takovém případě ji jen lehce posypeme kořením, nebo pouze pepřem a solí a jen tak nasucho upečeme. Až po upečení plátky dýně trošičku zakápneme olivovým olejem.

Větší plody jsou fajn obalit jako řízek. Pokrájenou na kostičky jí pak můžeme přidat do různých zeleninových směsí nebo do leča.

Strouhaný dýně je pak výborná do nejrůznějších buchet, dezertů nebo třeba do lívanců. Tyto sladkosti se trochu odlehčí, protože zeleninou nahradíte část mouky, výsledný výrobek bude vláčnější a šťavnatější.

Plody, který už uvnitř mají semínka je vhodné vydlabat, naplnit mletým masem a pěkně zapéct. No a co s těmi velkými, přerostlými a přezrálými? Ty si nakrouhejte a udělejte z nich alternativní zelí. Za prvné je to hned hotové, za druhé je to výborné a za třetí – takové zelí nikoho nenadýmá.

Napsala Zuzana Zelenková

Připravte si cuketu s Babinet.cz

Cuketa třikrát jinak. Takhle vám určitě zachutná

Moučník na neděli: Hrnkový koláč z cukety

Cuketový krém

Letní quiche s rajčaty a cuketou

Cuketové lasagne se špenátovým, bazalkovým a rajčatovým pestem a kešu krémem

Karbanátky k obědu, svačině či večeři rychle a levně? Vyzkoušejte cuketové!

Topinky s cuketou a šunkou

Cuketová pomazánka

 

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz