Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak nastartovat spalování a zbavit se posledních zimních vrstev. Začněte dodržovat pár zásad

Jak nastartovat spalování a zbavit se posledních zimních vrstev. Začněte dodržovat pár zásad

22.4.2021 - redakce Babinet.cz

Nejen po zimě, ale třeba také po nevhodné stravě nebo dlouhé nemoci se mohou zpomalit tělesné procesy, které pak vedou k tloustnutí. Zapomeňte na zázračné pilulky, hladovky a jiné nefungující „vymoženosti“. Zkuste pár osvědčených tipů, jak nastartovat spalování a zbavit se posledních „zimních“ vrstev.

fotografie: Freepik

Podpořte funkci štítné žlázy

Rychlost metabolismu má přímou spojitost s tím, jak nám funguje štítná žláza. Pozor, naše doporučení se netýká těch, kdo se se štítnou žlázou léčí. Ale pokud jste zdravá a chcete jen podpořit zdravé spalování, zahrňte do jídelníčku oříšky a semínka. Tyto potraviny obsahují jód, selen, vitamín E, zinek a měď, které jsou důležité pro dobrou funkci štítné žlázy. Jen doporučujeme šetřit množstvím – kromě blahodárných živin mají tyto ingredience také nemalý obsah tuků. 

Zapomeňte na alkohol

Smutná pravda pro všechny milovnice degustací. Je to tak, alkohol zpomaluje metabolismus, a to dokonce i víno. Jednoznačně největší zátěží pro trávicí trakt jsou tvrdé drinky a míchané nápoje, plné cukrů a prázdných kalorií. Naše játra totiž přemění alkohol na acetát, a ten se pak používá jako palivo místo uloženého tuku. Jen pro srovnání – Piňa Colada obsahuje ještě více kalorií než Big Mac. Chcete-li tedy rozhýbat spalování, vzdejte se alkoholu.

Čerpejte omega-3 kyseliny

Omega-3 kyseliny pomáhají udržovat rovnováhu cukru v krvi, brojí proti zánětům a dokážou nastartovat i zpomalený metabolismus. Doplňujte pravidelně omega-3 z lněných, dýňových, chia a konopných semínek, dále také z vlašských ořechů, sójových bobů anebo z kvalitního olivového oleje. I tady ale platí, že byste si měla hlídat, kolik toho sníte. Vzhledem k vysoké kalorické hodnotě jsou tyto potraviny prospěšné v přiměřeném množství.

Užívejte si slunečních paprsků

V zimě to byla pořádná fuška, ale teď – s příchodem jara a probouzejícím se životem okolo – můžete konečně vyrazit ven a nechat se polaskat slunečnými paprsky. I to má vliv na metabolické procesy! Podle některých vědců totiž nedostatek vitamínu D může způsobovat zpomalení metabolismu. Zkuste být každý slunný den venku alespoň 10 minut!

Správně dýchejte

Velmi efektivní a rychlou metodou, jak odbourat stres a zažehnout metabolické procesy, jsou dechová cvičení. Inspirujte se postupy, které doporučují zkušení jogíni: nejprve začněte se základním bráničním dechem. Ať už jste kdekoliv, v sedě či v leže na zádech, zavřete oči a zhluboka se nadýchněte. Povolujte přitom břišní svalstvo a soustřeďte se na oblast pupíku. Potom pomalu vydechněte a opět přitáhněte a zpevněte břicho. Při tom počítejte – nádech a výdech – na čtyři doby, přičemž každá doba trvá přibližně jednu vteřinu. Dýchejte plynule. Postupně můžete přidávat a počítat nádech a výdech na pět dob, a pokud to zvládnete, zvyšte počet na šest. Vydržte v tomto stavu zhruba pět až deset minut. Už po chvilce ucítíte výrazné zklidnění, zpomalení tepu, poklesnutí ramen a povolení napětí ve svalech. A po pravidelném, několikaměsíčním opakování můžete pocítit změnu i na konfekční velikosti svého oblečení!

Více se smějte

Věděla jste, že častým smíchem můžete vydat stejně energie, jako kdybyste sportovala? Představte si, je to tak! Kromě toho má smích ještě uvolňující efekt – snižuje stresové hormony, což může mít vliv i na rychlost metabolismu. Smích pozitivně ovlivňuje chod celého organismu. Tip, jak na to? Začněte už ráno úsměvem do zrcadla. Aneb, kdo se směje nejvíce, ten má zaděláno na štíhlou linii!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip