Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Mečíky zažívají návrat ve velkém stylu. Na zahradě by vám neměly chybět

Mečíky zažívají návrat ve velkém stylu. Na zahradě by vám neměly chybět

21.4.2021 - redakce Babinet.cz

Tyto velké, odvážné květiny s nádherným tvarem, si určitě zaslouží místo na vaší zahradě. Od čistě bílé po tajemnou fialovou. Od zářivě žluté po ohnivě červenou. Odrůdy mečíků nabízí překvapivě širokou paletu barev, na které najdete určitě i tu svou oblíbenou! Ale ať už si vyberete jakoukoli barvu, štíhlý a okouzlující vzhled mečíků působí na zahradě jako magnet pro oko. Odvážný vzhled poskytují hlavně odrůdy s velkými květy. Jejich silná osobnost se ukáže hned, jakmile se objeví poupata a začnou se ukazovat barevné okvětní lístky.

fotografie: se svolením iBulb

Mečíky se řadí mezi cibuloviny kvetoucí v létě. Jejich hlízy by se měly sázet zjara, hned jak pomine nebezpečí mrazíků. A již to samé léto se dočkáte jejich květů. Mečíky vypadají skvěle také v květináčích a truhlících. Dejte si je na terasu nebo na balkón jako barevný doplněk. Není to podivuhodné, že z tak malé hlízy může vyrůst tak impozantní květina?

Mečíky: i na trhání

Díky svému nádhernému tvaru a vizuálními dojmu jsou mečíky oblíbené i jako řezané květiny. Výborně vyniknou ve velkých letních kyticích, kterými můžete doplnit svůj interiér nebo zahradní stůl. Pokud hlíz mečíků zasadíte více, můžete je trhat podle chuti a na vašem letním záhonu to vůbec nebude vidět. Nebo je zasaďte na oddělenou zahrádku na řezané květiny. Tam si můžete mečíky zasadit spolu s dalšími letními cibulovinami různých barev a tvarů, jako jsou například jiřiny (které mají ve skutečnosti hlízy). Užijte si to!

Zajímavá fakta o mečících

  • Mečíky symbolizují sílu, vítězství a pýchu. Fungují také jako hnací síla celé zahrady. Mečíky potřebují jen velmi málo péče – nanejvýš je budete muset trochu zalít, pokud bude půda příliš suchá. Jinak se mečíky postarají samy o sebe.
  • Věděli jste, že existují i jejich kratší odrůdy? Ty jsou díky své velikosti ideální do květináčů nebo do truhlíků.
  • Pokud chcete podtrhnout jejich přirozený vzhled, hoďte hlízy nahodile do záhonu a zasaďte je tam, kam dopadnou.
  • Mečíky jsou k dispozici v odrůdách s malými, středními a velkými květy. Pokud je vaše zahrada návětrná, vyberte si menší odrůdu.
  • Jejich blízce příbuzný habešský mečík (Gladiolus callianthus ‚Murielae‘) je půvab sám. Tato hlíznatá rostlina má krásné bílé květy ve tvaru hvězdy s tajemným, temně fialovým středem. A navíc nádherně voní.
  • Pokud máte moderní, snadno udržovatelnou zahradu s nízko kvetoucími rostlinami nebo podložím z jednoho druhu nízko rostoucích trvalek, můžete přidat několik hlíz mečíků – samozřejmě nějak uspořádaně – mezi ostatní rostliny. Během léta budou mečíky kvést vysoko nad ostatními rostlinami.

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip