Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak nastartovat metabolismus tak, abychom dodrželi předsevzetí zhubnout do plavek

Jak nastartovat metabolismus tak, abychom dodrželi předsevzetí zhubnout do plavek

18.4.2021 - redakce Babinet.cz

Hubnutí nesmí být utrpení. Když zdravě změníte životní styl, budou ztracená kila pouze jednou z řady příjemných změn, které na sobě brzo pocítíte. Když se začnete zdravěji stravovat a dodržovat pitný režim dojde ke zrychlení metabolismu. Na rozdíl od diet, které metabolismus zpomalují.

fotografie: Freepik

Snídaně

Dbejte na to, abyste se nasnídali do jedné hodiny od probuzení. Po probuzení je totiž hladina cukru a inzulinu v krvi regulována a je připravena nastartovat metabolismus. Pokud snídáte až později, třeba v práci u počítače, pak si tělo bere energii ze špatných zdrojů (např. ze svalů). Pokud podle výživové poradkyně nesnídáte vůbec, pak si k obědu vyberete daleko kaloričtější pokrm, než byste si vybrali po pořádné snídani. Díky snídani dáte tělu signál, že nebude dlouho bez příjmu a nebude si tak ukládat zásoby. A přesně to se děje, pokud jídlo přes den vynecháte.

A že ráno na snídani nemáte chuť? To je právě proto, že se vaše jídlo „soustředí“ do večerních hodin. Naučte tělo snídat a ono bude vědět, že se večer nemusí přejídat. Vždyť stačí dvakrát kousnout do žitného chleba a začátek změny je na světě. První týden to sice nepůjde úplně samo .Druhý týden uvidíte, že už vám to přijde snazší, takže klidně sníte půl krajíce chleba, např. s lučinou. Další týden přidejte zeleninu a další týden třeba plátek šunky. Uvidíte, že za měsíc už budete normálně snídat.

Večeře

Večeři jezte nejpozději 2–3 hodiny před spánkem. „Pokud chodíte spát opravdu pozdě, můžete si dát i druhou večeři. Ta by měla být lehká, např. plátek sýra a kousek salátové okurky, říká Markéta Uhrinová a vysvětluje: „Tělo by nemělo být bez potravy delší dobu, než 8-10 hodin.“ A co k večeři? Porce postupně zmenšujte, volte lehce stravitelná jídla, která budou pro tělo prospěšná s dostatečným příjmem vlákniny a bílkovin. A že večeříte opravdu pozdě? Aby to pro tělo nebyl takový šok, posunujte večeři o 15 minut. Vydržte 3 dny a pak zase posuňte o 15 minut atd…

A co svačina?

Nezapomínejte svačit. Může to být jablko, broskev nebo třeba mrkev. Přidat můžete tvarohovou pomazánku. Svačina má za úkol udržet správnou hladinu cukru, a to je důležité pro celý den.

Řekněte Ne alkoholu

Smutná pravda pro všechny milovnice degustací. Je to tak, alkohol zpomaluje metabolismus, a to dokonce i víno. Jednoznačně největší zátěží pro trávicí trakt jsou tvrdé drinky a míchané nápoje, plné cukrů a prázdných kalorií. Naše játra totiž přemění alkohol na acetát, a ten se pak používá jako palivo místo uloženého tuku. Jen pro srovnání – Piňa Colada obsahuje ještě více kalorií než Big Mac. Chcete-li tedy rozhýbat spalování, vzdejte se alkoholu.

Pohyb, alespoň ten základní musí být

A že je pro vás pohyb obrovskou nudou? Vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte. Za týden vystupte o dvě zastávky dřív. Nebo jděte po schodech pěšky, nenechte za sebe pracovat eskalátor. Nepřivolávejte si výtah, ale vyšlápněte to po svých. Běhejte, skákejte, dovádějte se psem, hopsejte nebo jen choďte pěšky. Dělejte cokoliv.

 

zdroj: Zdraviamy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip