Babinet.cz  /  Tajemno  /  Zámek Rudoltice u Lanškrouna. Jeho sklepení ukrývá nejedno tajemství

Zámek Rudoltice u Lanškrouna. Jeho sklepení ukrývá nejedno tajemství

12.4.2021 - redakce Babinet.cz

Zámeček se nachází mezi Rudolticemi a Lanškrounem na Zámeckém vrchu a ačkoliv se do dnešní doby dochovala jen jedna část budovy - věž, je určitě zajímavou historickou památkou, navíc s poměrně velkým počtem záhad.

fotografie: autor Petr Matura

V roce 1684 lanškrounské panství zakoupil Jan Adam z Lichtenštejna a jelikož mu svojí velikostí nevyhovoval zámek v Lanškrouně, rozhodl se postavit na návrší nový barokní třípatrový zámek. Zakázku na stavbu dostali Italové Domenico Martinelli a Antonio Salla. Měla být založena na půdorysu písmene H podle tzv. francouzského typu. Stavba byla dokončena v roce 1712, ale osud jí příliš nepřál a již v roce 1714 vyhořela, a to zřejmě vinou nepozornosti dělníků. Zámek sice byl dočasně opraven, ale v roce 1756 jej dal Josef Václav z Lichtenštejna zbořit - tedy konkrétně ručně rozebrat, což trvalo několik let.

V roce 1802 bylo torzo zámku upraveno na hostinec a jeho rozsáhlé sklepy využíval pivovar v Lanškrouně. V roce 1945 byly pozůstatky zámku, doposud v majetku šlechtického rodu, zestátněny. Následně se zde vystřídalo několik organizací a od roku 1971 do roku 2005 byla budova opuštěná. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví, ale hrozí mu prodej a uzavření pro jeho nerentabilitu.

O zámek se již mnoho let stará kastelánka paní Krasava Šerkopová, která této památce věnuje veškerý svůj volný čas bez nároku na honorář. Poslední ranou pro zámek je momentálně koronavirová krize, která zabránila konání akcí, jež alespoň částečně pomáhaly získat finance na nezbytné opravy.

fotografie: autor Petr Matura

Na zámku je umístěna skromná expozice o historii zámku a veliká sbírka knoflíků. Hlavním lákadlem jsou však rozsáhlé sklepní prostory, které jsou dodnes cílem mnoha výzkumníků. Podle paní kastelánky by zámek měl mít další, zatím nenalezené patro sklepení a podle pověstí by měl být tajnou chodbou propojen s Lanškrounem. I podle senzibilů by se na zámku mohlo vyskytovat více paranormálních jevů, což podle vyprávění kastelánky zaznamenali i někteří návštěvníci neznalí historie tohoto místa.

Může za zvláštní pocity a vibrace místo, na kterém byl zámek vystavěn? Za okupace během druhé světové války se prý Němci pokoušeli v okolí najít pozůstatky germánského kmene Hermundurů a podzemní chodbu. Nalezeno však prý bylo pouze 17 koster, nejstarší z nich pocházela již ze 13. století. Německá posádka měla sídlit i v zámečku a zprávy o její činnosti zde se údajně nedochovaly. Podle místních vyprávění však ve sklepeních měli cosi ukrýt před svým ústupem právě i nacisté. Může tedy zámek ukrývat ještě mnohá překvapení?

Každopádně místní sklepení na vás dýchne tajemnou atmosférou a společně s poutavým vyprávěním paní kastelánky určitě stojí za vaši návštěvu. A v okolí navíc najdete mnoho dalších zajímavých památek.

Napsal Petr Matura

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip