Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Keratin a vlasy. Víte, v čem tkví jeho význam?

Keratin a vlasy. Víte, v čem tkví jeho význam?

9.4.2021 - redakce Babinet.cz

O blahodárných účincích keratinu na naše vlasy se obecně ví. Víte ale v čem skutečně tkví jeho význam, proč je pro vlasy tak zásadní a v čem jim pomáhá? A jaký je rozdíl mezi keratinem a brazilským keratinem? Pronikněte společně s námi do tajů této látky a zjistěte, jak o své vlasy co nejlépe pečovat. Exkurze může začít…

fotografie: freepik

Keratin je v posledních letech stále více ceněn, zejména ve spojitosti s vlasy. Jedná se totiž o naprostý základ a přirozenou součást vlasů každého z nás. Vlasy jsou z 95% tvořeny právě keratinem a až ze zbylých 5% procent vodou. Přesně řečeno, keratin je speciální bílkovina, která je základním stavením kamenem našich vlasů, ale také nehtů nebo tkání. Samotný keratin vzniká rohovatěním, díky kterému se na povrchu vytváří odolná ochranná vrstvička. Nalezneme jej například i na povrchu naší kůže, kde nás chrání před infekcí.

Keratin a vlasová péče

Vlivem prostředí a jeho vnějších vlivů, ale také barvením, častým fénování horkým vzduchem, používáním žehliček na vlasy nebo kulem či nevhodných vlasových přípravků naše vlasy keratin ztrácí. To můžeme poznat už pouhým okem. Vlasy vypadají nezdravě, třepí se nebo se lámou, jsou zašedlé, nemají objem ani lesk.

Naše vlasy si keratin bohužel neumí znovu samy vytvořit a obnovit, proto se zejména v posledních letech stává ceněnou látkou a představuje doplňkovou péči o vlasy, ať už v podobě nejrůznějších balzámů, zábalů a masek na vlasy, ale také jej můžeme nalézt v celé řadě šamponů a kondicionérů. Pečovat o vlasy s ním navíc lze jak doma, tak si můžeme dopřát i profesionální péči z rukou kadeřnic.

Díky speciální péči za pomoci keratinu jej totiž dovedeme účinně vrátit do našich vlasů, znovu jim dodat zdravý vzhled, lesk a zajistit jejich regeneraci. Vlasy jsou s keratinem více poddajné, zvláčněné a hydratované, ale také je dovede ochránit před poškozením a dokonce zahlazuje jejich nedokonalosti, zamezuje jejich krepatění a působí i proti jejich elektrizování. Zejména v aktuálním čase, po náročné zimě, kdy vlasy trpěly asi nejvíce z celého roku, by kúra s keratinem měla být součástí péče o vlasy u každého z nás.

Brazilský keratin versus keratin

Není však keratin jako keratin. V profesionálních salonech se často setkáme přímo s produkty obsahující brazilský keratin, což je speciální přípravek na bázi keratinu, který je čistě přírodní a je určen k zažehlování do vlasů. Většinou tak patří do rukou profesionálů v kadeřnických salonech. Vedle této profesionální péče naštěstí už dnes seženeme i přípravky s brazilským keratinem určené pro domácí péči, které si bez obav můžeme troufnout aplikovat i doma. Jedná se zejména o speciální vlasová séra, šampony, regenerační masky nebo spreje pro uhlazení vlasů či ošetření roztřepených krepovatých konečků.

Vedle toho pochopitelně pro domácí péči seženeme řadu přípravků s klasickým keratinem. I ty jsou pro naše vlasy vhodné, protože prostřednictvím vlasové kosmetiky jim zpět vracíme jejich samotný základ, kdy keratin dovede zlepšit jejich stav a strukturu i celkovou vizáž. Na druhou stranu od nich nemůžeme čekat hned zázraky jako u brazilského keratinu. Rozhodně se je vyplatí mít je ve své vlasové kosmetické výbavě a vlasům dopřát zaslouženou péči. Jsou to například různé šampony a kondicionéry na vlasy, obnovující a posilující přípravky, ale i čisticí šampony, které vlasy zbavují všech nečistot a škodlivin, a naopak jim opět navrací jejich zdravý přirozený stav a kondici.

Do doby, než si tak budeme moci dopřát skutečně profesionální péči s tím nejkvalitnějším brazilským keratinem v kadeřnictvích je vhodné vyladit svoji kosmetickou výbavu a rozšířit ji o speciální přípravky s brazilským i klasickým keratinem (seženete například na Notino.cz). Zejména s jarem je třeba vedle detoxikace organismu a pleti myslet i na regeneraci i ošetření našich vlasů po náročném období. Ať jsou vaše vlasy skutečnou korunou krásy.

napsala Lenka Netušilová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip