Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dopřejte svému tělu pořádnou dávku zdraví. Zařaďte do jídelníčku červenou řepu. Její účinky vás překvapí

Dopřejte svému tělu pořádnou dávku zdraví. Zařaďte do jídelníčku červenou řepu. Její účinky vás překvapí

3.4.2021 - redakce Babinet.cz

Červenou řepu spousta lidí buď miluje, nebo nenávidí. Kde kdo ji má spojenou se školní jídelnou a nemůže ji ani vidět. Kritika také často padá na její aroma. Ve skutečnosti se ale jedná o zeleninu plnou vitamínů, která by na našem talíři neměla chybět, a to nejen na podzim.

fotografie: Pixabay

Řepa obsahuje mnoho vitamínu B a C, dále v ní najdeme  provitamín karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, selen, zinek, kyselinu listovou, antioxidanty betain a betacyanin a cenné stopové prvky cesium a rubidium.

Tato zelenina je výborná prevence rakoviny, a také slouží jako podpora při jejím překonávánní. Perfektní je především popíjení řepné šťávy. Jen pozor, nesmí vás potom vyvést z míry červená moč a exkrementy.

Řepa je také skvělá na detox. Přidejte ji do smoothie, nebo popíjejte právě zmíněnou šťávu. Neutralizuje škodlivé látky v těle, podporuje jejich následné vylučování z mozku a střev. Jde pak o látky jako olovo, hliník, cholesterol či radioaktivní látky.
Dále zlepšuje činnost mozku, má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, zpomaluje projevy stárnutí, pomáhá při trávení a vylučování, snižuje cholesterol v krvi, pomáhá proti lupům a zároveň posiluje kosti.

Vyzkoušejte i naše recepty

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip