Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jarní očista organismu. Chce to dodržet několik zásad

Jarní očista organismu. Chce to dodržet několik zásad

27.3.2021 - redakce Babinet.cz

Jaro je obdobím, kdy lidé zkouší různé detoxikační metody. Zapomeňte však na drastické detoxikační diety. Pokud tělo toxické látky nevyloučí, usazují se zejména v tucích. Problém může nastat ve chvíli, kdy začnete výrazněji a dlouhodobě hubnout. Jak se tuky spalují, z tukových buněk se uvolňují nahromaděné toxiny. Je tedy třeba se při hubnutí zaměřit na dostatečný přísun vody, dostatek zdravých lehkých potravin a nezatěžovat tělo kouřením a alkoholem. Při nezdravě rychlém hubnutí se může uvolnit dokonce velké množství toxinů naráz a může dojít i k nevratnému poškození jater a ledvin. Proto by mělo být hubnutí pozvolné, což znamená maximálně do 2 kg za měsíc.

fotografie: Freepik

„Určité ozdravení výživy je jistě namístě, ale přísné hladovění je zcela nevhodné a může být i zdraví nebezpečné. Následkem nedostatečného energetického příjmu a nevyvážené skladby jídla je snížená odolnost organismu proti nemocem či úbytek svalů. Také se zvyšuje riziko vzniku metabolické úspornosti s následným vznikem jo-jo efektu,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. „Dochází i ke zvýšené tvorbě volných kyslíkových radikálů, jejímž následkem bývá i úzkost, nervozita a nesoustředěnost. Obzvlášť nebezpečná je kombinace hladovění s projímadly, klystýry nebo dnes oblíbeným hydrocolonem.“

Že naše tělo potřebuje "očistu" poznáme podle příznaků, které nás mohou delší dobu trápit. Jedná se o únavu, bolesti hlavy, vyrážky a ekzémy, nadýmání, plynatost, plísně, kvasinky, zápach stolice, těla, z úst. Trápit vás může i ukládání tuku na břiše, či výkyvy nálad.

Chcete-li pro své zdraví udělat něco prospěšného, omezte ve svém jídelníčku tučná masa, uzeniny, sladkosti, jídla typu fast food a alkohol. Naopak přidejte ovoce a zeleninu, zakysané mléčné výrobky, celozrnné cereálie, rybí a drůbeží maso.

„Nezapomínejte také na pravidelný jídelní režim, správný pitný režim se zařazením bylinných čajů (optimálně po dobu 14 dnů 3x denně šálek čaje) a vhodnou tepelnou úpravu pokrmů (vaření, dušení, pečení na malém množství tuku),“ dodává odbornice.

Nejčastější zdroje toxinů

  • nekvalitní strava, nestrávené zbytky stravy (způsobené špatným trávením),
  • polotovary (různé chemické přísady, barviva, konzervanty)
  • pesticidy, ovzduší, nekvalitní voda, plasty, plísně, cestování, infekce, parazité

K trvalé zhubnutí je zapotřebí změnit celkový životní styl

Také nezapomeňte, že jakmile detoxikační dietu ukončíte a vrátíte se ke klasickému stravování hrozí, kila půjdou opět nahoru. Trvale zhubnout je možné pouze tehdy, když se začnete stravovat takovým způsobem, který vám bude příjemný, budete mít dostatek energie a hlavně se takto dokážete stravovat celoživotně.

napsala Renáta Řeháková

Zdroj: Endokrinologický ústav v Praze

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip