Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zakládání bylinkové zahrádky: Které bylinky nesmí chybět a na co se vám budou hodit

Zakládání bylinkové zahrádky: Které bylinky nesmí chybět a na co se vám budou hodit

4.4.2024 - redakce Babinet.cz

Bylinky jsou užívány už odpradávna. Můžete si je nasbírat v přírodě, koupit si bylinky v květináči nebo si je přímo vypěstovat. Některé mají protizánětlivé účinky, jiné zase podporují imunitu či trávení. Navíc jsou skvělým pomocníkem v kuchyni na dochucování pokrmů. Poradíme, které rostliny vám nesmí ve vaší bylinkové zahrádce chybět a na co se vám budou hodit.

Bylinky se užívají nejen ke konzumaci, ale lze si z nich připravit čaj, nálev nebo obklad. Čerstvé bylinky jsou významným zdrojem cenných látek a mnohdy jsou součástí běžného léčiva. Využijte jejich zázračné schopnosti.

bylinky na zahradku

foto / Pixabay

Heřmánek

Ne nadarmo se tato bylina nazývá jako všelék. Pomáhá hlavně při trávicích a žaludečních potížích jako jsou křeče, nadýmání, bolesti, průjem a zvracení. Je vhodný pro ženy, které trpí ztrátou nebo poruchou menstruace. Heřmánek má také protizánětlivé a desinfikující účinky. Můžeme ho použít na drobnější rány, vyrážku, zánět spojivek, bolesti zubů a dásní. Pokud doma nemáte zrovna po ruce desinfekci, můžete ránu vyčistit i heřmánkovým nálevem. Bylina dokáže podpořit i naši krásu. Vlasům dodá lesk, pružnost a zmírní maštění. Je vhodná i pro děti.

Šalvěj

Šalvěj je ideální jako prevence. Posiluje imunitu celého těla. Pomáhá zabránit vzniku rakoviny a mrtvice. Je často vhodným doplňkem pročišťovací kúry. Čistí krev a odvádí z těla hleny a nezdravé látky. Velmi pozitivně působí na onemocnění žláz a míchy. Bylina nám pomůže i v ústní dutině. Dokáže ulevit od bolesti zubů, v krku a zánětů mandlí. Navíc je jednou z mála bylin, která dokáže radikálně ulevit od pocení během spánku.

Libeček

Tato bylinka se nám bude hodit hlavně v kuchyni. Je vhodný do polévek, omáček i různých salátů. Avšak věděli jste, že i tato bylina má léčivé účinky? Libeček má silné močopudné účinky a mimo to si dokáže poradit i s plynatostí. Pomáhá při potížích s prostatou močením a dokonce dokáže rozpustit močové a ledvinové kameny. Ulevuje od bolesti žaludku a žlučníku.Navíc zlepšuje trávení, protože podporuje vznik trávicích šťáv. Tato bylinka není vhodná pro každodenní konzumaci a nedoporučuje se kojícím ženám!

Tymián

Další bylinka, kterou uplatníme hlavně v kuchyni, ale zároveň nám může pomoci. Tymián obsahuje mnoho minerálů, vitamínů a vlákniny. Silně podporuje imunitní systém a dokonce má i antibiotické účinky. Má močopudný účinek a dokáže vyléčit zánět močových cest. Tymián je vhodný zejména pro kuřáky. Pročišťuje plicní tkáň a uvolňuje hlen. Ulevuje od plicních problémů a dřív se hojně využíval při léčbě černého kašle. Nedoporučuje se konzumovat každý den.

Citrónová tráva

Tato bylinka není moc známa, ale věřte, že její citronová chuť se bude v kuchyni vyjímat a navíc má mnoho blahodárných účinků. V první řadě skvěle zabere při bolestech hlavy a migrénách, dále podporuje trávení, vyplavuje nezdravé toxiny ven z těla, podporuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi a dokáže ulevit od bolesti svalů a kloubů. Uplatníme ho i při respiračních potížích jako je kašel, rýma, nachlazení a chřipka.

 

Napsala Michaela Procházková

zdroj: https://www.avenberg.cz/rsc173682651-podivejte-se-jak-pestovat-bylinky-na-zahrade

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz