Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jaké odrůdy malin a ostružin vybrat a kam je nejlépe vysadit. Pěstování zvládnou i začátečníci

Jaké odrůdy malin a ostružin vybrat a kam je nejlépe vysadit. Pěstování zvládnou i začátečníci

12.3.2021 - redakce Babinet.cz

Maliny a ostružiny má většina z nás ráda a jejich keře proto najdete skoro v každé zahrádce. Jak se ale o tyto ovocné keře nejlépe postarat, aby byl pěkný výnos?

fotografie: Pixabay

Jarní měsíce jsou vhodnou dobou pro samotnou výsadbu. V případě maliníku můžete zvolit nejosvědčenější odrůdy a to: Jednou plodící (letní): Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II. A nebo dvakrát plodící (remontující): Ada, Heritage, Ljulia, Medea

Maliníky by ideálně měly přijít na slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Avšak nikoli s trvale přemokřenou půdou.

Vzdálenost při výsadbě maliníku

  • jednou plodící - v řadě 40-60 cm, mezi řadami 150 cm
  • dvakrát plodící - v řadě 75 cm

Pravidelně je také hnojíme, bez hnojení nepůjde nic. Ideální je koňský nebo kravský hnůj, který se prodává také jako granulát. Nebo hnojivo připravené z naložených kopřiv. Pokud máte jen pár malin u plotu, tak na ně čas od času můžete vylít vodu z akvária – máte-li akvárium.

Další čím lze přihnojovat je kvalitní kompost. Hnojí se nyní na jaře, v druhé polovině května a poté po sklizni.

Ostružiny

Mezi oblíbené odrůdy patří hornfree, Thornless, Smoothsten, Black Satin, Loch Ness. Na zahradu je ideální některá odrůda bez trní, a to jak kvůli česání plodů, tak kvůli dětem a domácím zvířatům. V případě těchto ostružiníků je ale potřeba myslet na to, že jsou méně mrazuvzdorné.

Pěstování potom vypadá úplně stejně jako v případě maliníku s tím rozdílem, že pro ostružiny potřebujeme polostín. Plné slunce mu nevyhovuje.

Malinoostružiník

Pokud chcete dva v jednom, tak si pořiďte malinoostružiník. Pro pěstování znamená to samé jako v případě malin a ostružin. Jen myslete na to, že malinoostružiník by měl mít oporu a nepotřebuje plný sluneční svit, takže bude lepší nějaký polostín.

Na podzim

Přístup k podzimnímu obhospodaření těchto rostli se různí. Staré výhony maliníků totiž odstraňujeme, z těch už v dalším roce nic nebude. Maliník plodí vždy na nových výhonech. Takže ne že je popletete. Ty staré jsou obvykle již dřevnaté. V případě nových ej celý stonek ještě zelený.

Ostružiník ani malinoostružiník nestříháme.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip