Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Někdo se jich štítí, jiný je miluje. Oblíbenými domácími mazlíčky se stali obří šneci

Někdo se jich štítí, jiný je miluje. Oblíbenými domácími mazlíčky se stali obří šneci

3.3.2021 - redakce Babinet.cz

Populárním mazlíčkem poslední doby je oblovka žravá. Jedná se o obřího, krásně vybarveného šneka, který sežere různé zbytky z kuchyně. Je to poměrně nenáročné zvířátko, které vám bude dělat radost a nakonec si ho, pro jeho roztomilost, i zamilujete. Je rovněž vhodným zvířetem pro alergiky.

fotografie: Pixabay

Oblovka je suchozemský plž, který žije v tropických lesích střední Afriky. V přírodě se nejčastěji živí shnilými listy a spadaným ovocem. Zároveň patří také mezi největší suchozemské plže. Dokáže dorůst až do délky dvaceti centimetrů.

Z těch nejčastěji chovaných se jedná o čeleď Achatinidae (achatinovití), rody Achatina (oblovka), Archachatina a Lissachatina a mezi populární druhy patří oblovka velká (A. achatina), oblovka iredalova (A. Iredalei ), oblovka síťkovaná (A. reticulata), oblovka žravá (L. fulica), nebo oblovka skvrnitá (L. immaculata).

Dlouhý život

Tento „šnek“ má taky poměrně dlouhý život. Žije 5 až 20 let. V zajetí se ale může dožít 7 až 8 let. Zaznamenámy byly i případy, že se dožil více jak 20 let. Váží od 150 do maximálně 300 gramů.

Jako jiní šneci se pak pohybuje pomocí svalnaté nohy. Ta při natažení může být dlouhá až 10 centimetrů. Dospělý jedinec může dorůst délky ulity až 30 cm (v zajetí 20 cm). Zbarvení ulity je pak různé, záleží přitom na potravě a také na podmínkách v nichž žije. Obvykle má odstíny hnědé až po krémovou.

Invazivní druh

V přírodě je oblovka spíše nevítaná. Vzhledem k tomu, jak dobře se dokáže adaptovat na místní podmínky, je považována za invazivní druh, což není zrovna optimální. Zajímavé je, že se dokáže velmi účinně bránit i zimě a to tak, že se zahrabe do země do hloubky až 20 centimetrů. Pokud na daném území zrovna není přirozený nepřátel, tak dokáže napáchat obrovské škody v zemědělství.

Stejně jako hlemýždi, jsou také oblovky hermafrodité. K rozmnožování tedy nepotřebují parťáka. Druhého jedince však přesto vyhledávají, pokud se nepoštěstí, tak se dokáží rozmnožit sami. Po 8 – 20 dnech od oplození následuje kladení cca dvou set vajíček. V ojedinělých případech jich může být ale i 500. Za 14 dní se líhnou malé oblovky.

Oblovka je čím dál více vyhledávaná jako domácí mazlíček díky své nenáročnosti. Je pro ně vhodné terárium, ale můžete je chovat i v plastovém boxu při ideální teplotě prostředí okolo 27 stupňů. Jako podestýlka pak poslouží lisovaný kokosový substrát. Na doplnění vápníku, kvůli ulitě, potřebují oblovky sépiovou kost. Krmí se jinak ale salátem, nebo třeba okurkou.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip