Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se zbavit úporných bolestí hlavy. Triků, které pomáhají a zároveň uklidňují, je celá řada

Jak se zbavit úporných bolestí hlavy. Triků, které pomáhají a zároveň uklidňují, je celá řada

3.3.2021 - redakce Babinet.cz

Bolesti hlavy bývají často velice silné a tudíž skutečně nepříjemné. A zejména v zaměstnání nebo vůbec při jakékoliv důležité činnosti, kdy se potřebujeme soustředit, jde v souvislosti s bolestí právě často koncentrace úplně stranou. Jak tedy na bolest?

fotografie: Freepik

Někdo má to štěstí, že pokud si hned při prvních projevech naordinuje svůj osvědčený tišící prostředek, bolest zarazí hned v jejích počátcích. Existují však rovněž případy, kdy medikamenty příliš nepomáhají. Máme pro vás několik receptů, jak si přesto ulevit.

V některých případech pomáhá prohřát ztuhlé svaly zejména v ramenou a v horní části zad. Využít můžeme elektrický polštářek, termofor nebo obyčejnou lahev s horkou vodou. Pomoci by dále mohla například i horká koupel nebo sprcha. Na škodu určitě nebude ani masáž krku.

Někomu ale zase naopak od bolesti hlavy ulevuje zchlazení, kupříkladu ledem, který si přiložíme na čelo. Účinná bývá rovněž také akupunktura, kterou si můžeme provádět i sami. Mezi palcem a ukazováčkem ruky se nachází akupunkturní bod. Zkuste na tento bod tlačit po dobu třiceti sekund. Poté opakujte totéž na druhé ruce.

Úplně nejlepší variantou je pak zřejmě zkusit nastupující bolest ihned zabrzdit ulehnutím do tmy, klidu a ticha. Tato rada je však bohužel málokdy realizovatelná v průběhu pracovního dne. V takovém případě bychom mohli alespoň vyzkoušet malou přestávku s procházkou na čerstvém vzduchu. Že si často ani to během pracovního procesu nemůžete dovolit? Pak přichází na řadu veliká sklenice vody a protažení se u otevřeného okna. Právě nedostatek čerstvého vzduchu a nedostatečný pitný režim jsou častými příčinami bolestí hlavy. Vůbec je dobré snažit se přijít na to, co naše bolesti hlavy vlastně obvykle spouští. Pokud se nám podaří najít příčinu, máme často téměř vyhráno. Běžně za bolestmi hlavy stojí mimo jiné také stres, nevhodná strava, problémy s krční páteří, předsunuté držení hlavy, špatná pozice hlavy při spánku, blokády obratlů, nedostatek pohybu nebo relaxace a rovněž nízká hladina cukru v krvi.

Výše zmiňované rady nám můžou pomoci, pokud na nás zaútočí klasická bolest hlavy. Existují však i tzv. migrény, chronická onemocnění, při kterých urputná bolest hlavy může trvat několik hodin až také několik dní. Migrenózní stavy dokážou vyvolávat též zvracení, malátnost a dokonce rovněž i závratě. V průběhu migrény se mohou projevovat i tzv. fotofobie (zvýšená citlivost na světlo) nebo též fonofobie (zvýšená citlivost na zvuk). Jakákoliv fyzická aktivita pak takovéto potíže ještě zhoršuje.

V podobných případech může náš stav alespoň částečně zlepšit zvýšený přísun magnezia (hořčíku) v potravě. Jeho bohatými zdroji jsou například banány, tmavá listová zelenina, obilí, celozrnné pečivo, luštěniny, mandle, ořechy, semena nebo dary moře. Zároveň často pomáhá také úprava našeho spánkového rytmu, kdy chodíme spát pokud možno pravidelně a dopřáváme si opravdu dostatečné množství spánku a celkového odpočinku.

 

Napsal Petr Matura

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip