Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co vysévat v březnu. Na otálení není čas, jinak nebudete mít pěknou sklizeň

Co vysévat v březnu. Na otálení není čas, jinak nebudete mít pěknou sklizeň

12.3.2024 - redakce Babinet.cz

Březen sice za kamna vlezem, ale také budeme pokračovat v předpěstovávání sazeniček, které pak postupně začneme stěhovat do skleníku či pařeniště. Co je tedy potřeba dát v tomto měsíci do země, abyste měli krásnou sklizeň veškeré dobré zeleniny?

Pokud ještě nemáte vysety saláty, tak máte poslední příležitost k jejich výsevu. Začátek března je ještě dobrým časem k tomu, abyste si je vypěstovali jako jednu z první jarní zeleniny.

co vysévat v březnu

foto / Freepik

Další. co určitě musí jít v březnu do země, je celer, pórek, mrkev, petržel, cibule, česnek, rajčata.

Třeba papriky už měly být zasety v únoru! Pokud jste to nestihli, tak začátek března by ještě mohl být ještě schůdný. Určitě jim ale dopřejte trochu rychlení. Tedy květník přetáhněte fresh folií nebo pytlíkem a dejte je na nejteplejší místo v bytě.

Co do země a co do truhlíku?

Spoustu zeleniny je potřeba předpěstovat v truhlíku a poté ještě rozsazovat do kelímků či do sadbovačů. To je celkem snadné. Ale je to také piplačka. Do truhlíků k předpěstování vyséváme salát, celer, rajčata, zmíněné papriky, pórek, jasní cibulku.

Do skleníku nebo fóliovníku

Do skleníku, fóliovníku nebo do pařeniště můžeme vysévat ty stejné plodiny jako do truhlíku. Ale! Je lepší výsev do truhlíků s tím, že je do fóliovníku zatím třeba postavíme. Proč? Kdyby přeci ještě jen přišly mrazy, tak je prostě vezmeme a schováme na pár dní domu.

Do skleníku nebo fóliovníku ale můžeme stoprocentně klidně vysévat hned teď lahůdkovou cibulku, mrkev, ředkvičky, špenát. To jsou rostliny odolné a patří mezi první jarní zeleninu.

Rovnou do záhonu?

Existují ale také plodiny, které dáváme pěkně rovnou do záhonu. Které to jsou? Jedná se o cibuli a česnek. Oboje podpoříte, když sadbu namočíte do sulky a pak hurá do země.

Jak na nejlepší sadbu rajčat?

Předpěstování a výsadba rajčat, to se zdá jako jasná a jednoduchá věc, moc snadné to ale není. Na rajčata se musí pomalu, opatrně a rozhodně potřebují „to svoje“.

V první řadě si dobře rozmyslete, která semena chcete. Existuje osivo divokých rajčat, ta vám porostou skoro v každých podmínkách. Takže jestli nejste extra zahradníci nebo jestli nemáte třeba tolik času na zalévání a na samotnou péči o zahradu zvolte tuto odrůdu.

Nutno podotknout, že to budou spíš cherry rajčátka, nečekejte velké plody, ale určitě můžete očekávat skvělou sklizeň

Nevhodné odrůdy

Určitě jsou pro českou republiku nevhodné odrůdy jako býčí srdce, nebo další druhy, které slibují plody velkých rozměrů. Holt nemáme podnebí jako třeba Španělsko. Hrozí tedy, že by nám plody nedozrávaly, případně mohou mohutně plesnivět.

Když jsme u té plísně, tak také pouvažujte, zda by nebylo lepší sehnat odrůdu rezistentní vůči plísni. I takové existují a je to pak bez práce. Rajčata totiž v každém případě potřebují proti plísni nějakým způsobem ošetřit, ať vám plíseň nevezme.

Výsev

Rajčata vyséváme právě nyní, dáváme je do truhlíků cca půl až centimetr pod zem. Jednotlivá semínka by neměla být příliš hustě, protože posléze by to nebylo dobré pro přesazování.

Semínka tedy poklademe na zeminu, přikryjeme je zeminou, zavlažíme ideálně rozprašovačem, ať je nevyplavíme. Poté přetáhneme pytlíkem či fresh folií a dáme na světlé a slunné místo. Za týden jsou venku, za měsíc mají druhé lístky. Přesazujeme je až ve fázi, kdy nám vyhodí třetí lístky, což bude tak v polovině dubna. V mezičase si připravujeme záhonky pro rajčata. Je potřeba pořádně je prohnojit a odvzdušnit. O přesazování si povíme zase až příště.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: zahrada-centrum.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz